Sonic Boom Röportajı

Vokalde Elif Çağlar, tuşlu çalgılarda Çağrı Sertel, bas gitarda Alp Ersönmez ve davulda Volkan Öktem olmak üzere müzik dünyamızın her birisi lider kimlikli müzisyenlerinden oluşan Sonic Boom 1 Aralık akşamı Zorlu PSM %100 Studio’da sahne alacak. Konserin hemen öncesinde sorularımızı yönelttik.

Sonic Boom, Türk caz sahnesi için futboldan bir benzetme yapacaksak Real Madrid’in Los Galacticos lâkabıyla uyumlu olacak bir yapıda. Biraz geriye sarıp kuruluş hikâyenize dönüp sormak istiyorum. Sonic Boom nasıl bir hikâyenin ürünü?

Birlikte farklı projelerde sıklıkla beraber çalan müzisyenleriz. Hep beraber böyle bir grubumuz olsun istedik.

Hepinizin kişisel olarak dikkat çeken müzik kariyerleriniz var. Farklı projelerle sahnelerde görüyoruz. Bu noktada sizleri Sonic Boom’da bir arada tutan motivasyon ne oluyor?

Grup olarak müzik yapmak çok keyifli, bu da bizi gayet çokça motive ediyor.

Grubun yolculuğu biraz da pandemiyle kesişiyor. Konser serilerine başladığınız bir dönemde pandemi her şey gibi konserlerinizi de sekteye uğratmıştı. O sürece dair neler söylemek istersiniz?

İlk konserimizi verdik ve karantinalar başladı ne yazık ki. Ama bu bizi durdurmadı. Evlerimizden üretip zoom üzerinden üstüne konuşup üretimlerimize devam ettik.

Periyodik olarak yeni çalışmalarınızı dinleyicilerle buluşturmaya devam ediyorsunuz. Yakın zamanda üçüncü tekliniz Got It yayınlandı. Önceki teklilerinizden karakteristik bir sound oluşturma yolunda olduğunuzu görüyoruz. Son teklinizin hikâyesini öğrenebilir miyiz?

Tek bir dünyada kalalım gibi bir ısrarımız hiç yok. Dönemine ve ruh hâlimize göre beat’ler / melodiler kaydedip birbirimize yolluyoruz. Sonrasında bu materyallerin üzerinde düşünüyoruz ve beraber karar verip bu düşünceleri bir parçaya dönüştürüyoruz. Got It de tamamen bu şekilde çıkmış bir parça.

Yayınladığınız üç tekli İngilizce. Bundan sonraki çalışmalarınızda da İngilizce’yi mi tercih edeceksiniz?

Daha önce de söylediğimiz gibi. Akış hâlindeyken o sound’a hangi dilin yakışıyor olduğunu hissediyorsak o dilde devam ediyoruz. Grubumuzda farklı dillerde şarkı sözü yazabilen bir şarkıcımızın olması şahane bir şey ve büyük şans tabii ki.

SONIC BOOM: Alp Ersonmez, Elif Çağlar, Çağrı Sertel ve Volkan Öktem

Yine bundan sonrasına dair bir soruyla devam etmek istiyorum; farklı türleri görme ihtimalimiz var mı? yoksa çizdiğiniz sınırlar var mı?

Tek bir dünyada kalalım gibi bir ısrarımız hiç yok. Dönemine ve ruh hâlimize göre beat’ler / melodiler kaydedip birbirimize yolluyoruz. Sonrasında bu materyallerin üzerinde düşünüyoruz ve beraber karar verip bu düşünceleri bir parçaya dönüştürüyoruz.

Konser takviminize de değinelim. 1 Aralık akşamı Zorlu PSM %100 Studio’da sahne alacaksınız. İzleyicileri nasıl bir konser bekliyor?

Kurtlarını dökmek isteyenler çok mutlu olacak diye düşünüyoruz.

Geride bıraktığımız pandemi süreci, belli ekonomik sorunlar ve benzeri durumları göz önünde bulundurduğunuzda mevcut koşullarda izleyicinin konserlere olan ilgisini nasıl değerlendirirsiniz?

Hayat şartları çok zorlaştı. Bu da insanların bırakın konsere gitmesini, dışarıya çıkmasını bile çok zor hâle getiriyor. Buna rağmen seyircimiz bizi hiç yalnız bırakmıyor. Bundan dolayı çok müteşekkiriz.

İhsan Dindar

    10 yıl boyunca Milliyet Gazetesi ve milliyet.com.tr’de yerli-yabancı yüzlerce sanatçıyla röportajlar gerçekleştirdim. Milliyet.com.tr için 100’ü aşkın canlı ve banttan yayın yaptım. Beş yıl boyunca milliyet.com.tr Seyahat ve Kültür-Sanat sayfalarını yönettim. Yazılarım Milliyet Arkeoloji dergisinde yayımlandı.. İstanbul Kültür Üniversitesi’nde dört yıldır Kent Kültür, Sanat Yayıncılığı ve Sanat Eleştirisi dersleri vermekteyim. Aynı zamanda İKSV’de dijital içerikler editörü olarak çalışmaktayım.

    İhsan Dindar 'in 17 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. İhsan Dindar ait tüm yazıları gör

    Avatar photo

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir