Rock ‘n’ Roll Kraliçesi Suzi Quatro: Uncovered

İkonik kadın figürlerimden biri Suzi Quatro.

Onu sıradışı buluyorum. Kısa boyuna rağmen bir silah gibi tuttuğu bas gitarı ve sahnede giydiği tüm bedenini saran tulumları ile Suzi Q fantastik bir super hero benim için.

Suzi bu yıl bir albüm yayınlayarak, sevenlerine büyük bir sürpriz yaptı. Efsanevi plak şirketi Sun Records (hani Johnny Cash, Elvis Presley, Carl Perkins, Roy Orbison ve Jerry Lee Lewis gibi rock müziğin gidişatını kökünden etkileyen sanatçıların ilk kayıtlarını yapan Sam Phillips’in efsanevi plak şirketi) Suzi Quatro’nun altı şarkılık cover EP albümü Uncovered‘ı 30 Eylül 2022’de piyasaya sürdü. Albüm Suzi’nin Creedence Clearwater Revival klasiği Bad Moon Rising ile başlıyor. Suzi, 1960’ların ve 1970’lerin popüler rock ‘n’ roll ve soul klasiklerini kendine özgü müzikalitesi ile yorumluyor. İki kez Grammy ödülü alan ünlü gitarist ve söz yazarı Steve Cropper iki şarkıda Suzi’ye eşlik ediyor. Bunlardan biri Midnight Hour ve diğeri Otis Redding cover’ı Sitting On The Dock Of The Bay. Kışkırtıcı, cezbedici ve sert.

Albümde yer alan müzisyenler Suzi’nin sert enerjisine uyum sağlamak için doğaçlama yeteneklerini ortaya koyuyorlar. Albümde ayrıca Carole King‘in I Feel The Earth Move, James Brown‘ın The Boss ve Rufus Thomas‘ın Walking The Dog parçaları var.

Suzi Quatro Uncovered albümünün teşekkürler kısmına şunları yazmış: “İlk bas gitarımı aldığımdan ve 1964’te ilk grubumda çalıp şarkı söylemeye başladığımdan beri, birçok sanatçı arkadaşım ilerlememde bana yardımcı ve destek oldu. Bu eklektik şarkı seçimiyle onları burada onurlandırıyorum. Her birinin bir nedeni var. İlhamınız için hepinize teşekkür ederim.”

Şüphesiz ki Rock ‘n’ Roll’un çığır açan kraliçelerinden biri Suzi Quatro. Dünya çapında 55 milyondan fazla plak satan küresel bir efsane olmasının yanında, bir plak yapımcısı, sinema oyuncusu, şair, yazar ve radyo programcısı olarak faaliyet gösteren bir sanatçı.,

Detroit doğumlu Suzi, müzik ile iç içe bir ailede büyüdü. İlk grubu The Pleasure Seekers‘ı on dört yaşında iken kız kardeşleriyle kurdu. Grubuyla genç yaşında üç tekli kaydetti. 1971’de, ünlü yapımcı Mickie Most ile çalışmak için İngiltere’ye taşındı. İlk kez Slade’in İngiltere’de patlayan ulusal turnesinde, İrlanda menşeili Thin Lizzy ile birlikte bir destek grubu sıfatıyla İngiliz müzik dünyasının dikkatini çekti. Ardından 1972’de solo sanatçı olarak ilk single’ı Rolling Stone‘u yayınladı. Ardından Can The Can ve Devil Gate Drive 45’likleriyle listelerde 1 numaraya oturdu.

1999 yılında radyo kariyerine, BBC Radio 2’de yayınlanan bir dizi haftalık program ve kayda değer belgesellerle başladı. 2006’da, Sony Müzik Ödülleri’nde Yılın Müzik Yayıncısı ödülüne aday gösterildi. Musicians For Equal Opportunities For Women organizasyonundan Woman Of Valor ödülünün sahibi oldu Suzi, 2013’de Michigan Rock n’ Roll Legends Onur Listesi’ne girdi ve aynı yıl Detroit Müzik Ödülleri’nde Seçkin Yaşam Boyu Başarı Ödülü‘nü aldı.

Her yıl dünya çapında yüzden fazla gösteride canlı performans sergilemeye devam ediyor.

Bana gelince, ben Suzi’yi o dapdar tulumlarının içinde hayal ediyorum.

Keyifli dinlemeler!

Mine Gürevin

Yeme içme kültürüne düşkün bir matematikçi. Fermantasyon etkisinde müzik yazıları üretmeyi seviyor.

Mine Gürevin 'in 53 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Mine Gürevin ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir