Kahve ve Hatır: Houston Person Reminiscing At Rudy’s (HighNote 2022)

1934 doğumlu koca çınar, tenor saksofoncu Houston Person‘ın çalışının mükemmel demlenmiş bir fincan kahveyle pek çok ortak noktasının var olduğunu iddia edenler az değil; her ikisi de cesur, tatmin edici, pürüzsüz, göz açıcı ve bir kez deneyimlendiklerinde bağımlılık yapıyorlar. Bu iddia hiç de yabana atılacak cinsten değil.

Albümün adı, Reminiscing At Rudy’s, Houston’ın uzun süre birlikte çalıştığı ses mühendisi, efsanevi Rudy Van Gelder‘e bir saygı duruşu niteliği taşıyor. Person’ın lider olarak ilk kaydı 1967 tarihli Underground Soul!, Rudy’nin efsanevi Englewood Cliffs stüdyosunda yapıldı ve Van Gelder 2016’da vefat edene kadar arkadaşlıklarını ve iş ilişkilerini sürdürdüler.

Albüm bir anma albümünden çok Houston Person’ın sadık dinleyicilerinin bekledikleri türden bir tenor şölenini andırmakta. Kimi dumanı üstünde, koyu blues esintisi taşıyan, kimi de yüksek tempoda çalınmış balladlarıyla, ifade gücü yüksek, kahve kadar uyarıcı olabilen parçaların ard arda sıralandığı bir albümden söz ediyoruz.

Grup, Person’ın daha önce de birlikte çaldığı müzisyenlerden özenle seçilmiş ve gitarda Russell Malone, oluşan armonik yapıda önemli bir işlev yerine getirerek, nerdeyse bir oya işler gibi tüm bağlantıları güzelleştiren örgüsel ritimlerle albümü şekillendiriyor. Houston Person’a Russell Malone’un yanı sıra, Larry Fuller piyanoda, Matthew Parrish basta, Lewis Nash davul ve bir parçalık vokaliyle eşlik ediyorlar.

Size de iyi demlenmiş bir kahveyi yudumlamak, damağınızda kalan bu doyumsuz tatlar eşliğinde anılara dalmak ve kulaklarınızı eskinin güzellikleriyle bir kez daha buruk bir hüzünle şenlendirmek kalıyor. Ne demişler; bir acı kahvenin kırk yıl hatırı var… Böylesi albümlerin de…

Turgay Kantürk

Şair, yazar, tiyatro yönetmeni, oyuncu.

Turgay Kantürk 'in 57 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Turgay Kantürk ait tüm yazıları gör

Avatar photo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir