Joshua Redman, Brad Mehldau, Christian McBride & Brian Blade LongGone (Nonesuch 2022)

Joshua Redman (saksafon), Brad Mehldau (piyano), Christian McBride (bas) ve Brian Blade (davul) oluşan efsanevi Joshua Redman Quartet 1994 tarihli ilk albümleri MoodSwing’den 26 yıl sonra 2020’de RoundAgain için yeniden bir araya gelmişlerdi; şimdi LongGone ile geri dönüyorlar.

Yılın en parlak albümlerinden biri olmaya aday LongGone ABD’de Güncel Geleneksel Caz Albümleri listesine 1 numaradan, İngiltere’de Jazz & Blues listesine de yine 1 numaradan giriş yaptı ve iki Grammy adaylığı aldı. Yeni albüm RoundAgain Joshua Redman bestelerinin yanı sıra, MoodSwing’de yer alan Rejoice’un canlı bir performansı içeriyor. Yaşdaşları arasında şüphesiz kendi enstrümanlarında cazın en başarılı ve yenilikçileri arasında rahatlıkla sayılabilecek bu dört müzisyen, albümün daha ilk notasından başlayarak, deyim yerindeyse ‘döktürüyorlar’.

Redman, lider olarak yaklaşık bir buçuk yıl gibi kısa bir süre birlikte çaldığı grubu için “Çok uzun süre bir arada kalamayacağımızı hemen anladım. Kuşağımızın dallarında en başarılı sanatçıları onlar ve  onlarla bu kadar kısa da olsa zaman geçirdiğim için ne denli şanslı olduğumu herkesten daha iyi biliyordum,” dese de, asıl şanslı olan bizleriz galiba bu dörtlüyü bir kez daha bir arada dinleyebildiğimiz için.

Turgay Kantürk

Şair, yazar, tiyatro yönetmeni, oyuncu.

Turgay Kantürk 'in 57 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Turgay Kantürk ait tüm yazıları gör

Avatar photo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir