Jakob Bro & Joe Lovano – Once Around The Room: A Tribute To Paul Motian (ECM 2022)

1954’te profesyonel olarak müziğe adım atan ve kısa bir süre Thelonious Monk ile birlikte çaldıktan sonra, özellikle on yıl boyunca Keith Jarrett’ın grubunda düzenli olarak yer aldığı yıllarda caz davuluna yeni tatlar katan, ardından da gitarist Bill Frisell ve saksafoncu Joe Lovano’dan oluşan üçlüsüyle caz tarihinde derin izler bırakan Paul Motian 2011’de bu dünyadan ayrılmıştı.

Paul Motian’ın ölümünden on yıl sonra Jakob Bro ve Joe Lovano öncülüğünde bir grup, Motion’ın çalışmalarının anısına On Once Around The Room’u kaydetmek için Kopenhag’da bir araya gelmişler. Efsanevi davulcu Motian’la çalışmış olan bu ikili, üstelik ilk kez de 2009 yılında Kopenhag’da birlikte çalmışlar. Albümde yedi kişiden oluşan grup Motian’ın davullar ardında geçen etkin ve etkili altmış yılı aşkın sürede gün ışığına çıkan deyimlerini ve karakterini anımsatan yepyeni parçalar ortaya koymuşlar. Bir de Motian bestesini yorumlamışlar; For the Love of Paul.

İki kontrbaslı (Larry Grenadier ve Thomas Morgan), iki davullu (Joey Baron ve Jorge Rossy) ama piyanosuz bir albüm On Once Around The Room. Basta da cesur dokunuşlarıya Anders Christensen var. Joe Lovano’nun ateşli sololarının ve Jacob Bro’nun yumuşak olduğu kadar da sihirli tınılarının yarattığı akışkan ama puslu atmosfer albüm boyunca sürüyor ve doğaçlama müziğin en büyük davulcularından biri olmasının yanı sıra, kendi ses dünyasını yaratmadaki ustalığıyla tanınan Paul Motian’a gerçek bir övgüye dönüşüyor.

Turgay Kantürk

    Şair, yazar, tiyatro yönetmeni, oyuncu.

    Turgay Kantürk 'in 48 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Turgay Kantürk ait tüm yazıları gör

    Avatar photo

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir