Hayallerle Dolu Bir Kafa: Coldplay

Müzik belgeselleri veya filmleri gerçek müzikseverler için eşi benzeri olmayan görsel ve işitsel şölenlerdendir.

Geçtiğimiz günlerde Amazon Prime’da yer alan A Head Full of Dreams’ı izledim. Yönetmenliğini Matt Whitecross’un üstlendiği 2018 tarihli yapım, rock müzik grubu Coldplay’in 20 yıllık kariyerlerine bir bakış sunuyor. Belgesel, grup üyelerinin birlikte okudukları okulda başlayan gerçek dostluklarına; yaptıkları müziğe; milyonlarca hayranlarının sevgisiyle oluşturdukları inişli çıkışlı eşsiz kariyerlerine ve yayım tarihinin öncesinde tamamladıkları 115 konserlik A Head Full of Dreams Dünya Turnesine odaklanıyor.

Guy Berryman, Jon Buckland, Will Champion ve Chris Martin’den oluşan grubun, henüz isimleri Starfire iken kurdukları hayallerini, her safhasında yoğun emek harcayarak inşa ettikleri Coldplay markasının oluşum sürecini, muhteşem stadyum konserleri görüntüleri ve backstage çekimleri eşliğinde ve flashback’lerle süsleyerek aktaran yapım, yalnızca Coldplay hayranlarının değil, tüm müzikseverlerin hatta başarı hikayelerinin ilhamından etkilenen sinema tutkunlarının da ilgisini çekecek bir belgesel.

12 Ekim 2018’de duyurulan, 14 Kasım 2018 dünya çapında 70 ülkede 2650 sinemada gösterime girmiş ve $3,5 milyon hasılat getiren 109 dakikalık yapım, 16 Kasım 2018’de online olarak da yayınlanmaya başlamış.

Belgeselin bir bölümünde, grubun frontman’i Chris Martin’in 1998 yılında “4 yıl içerisinde dünyaca tanınmış bir grup olacağız” sözlerini söylediği iddialı amatör videonun ardından, tam 4 yıl 3 gün sonra, 2002’de Glastonbury sahnesinde ana grup olarak boy gösterdiklerini izleyince, Coldplay’in kararlılığına ve başarılarına şapka çıkartmak gerekiyor.

20 yıllık kariyerlerinin ilk günlerinden itibaren yol arkadaşlığı yapan menajerleri Phil Harvey ile geliştirdikleri uyum ve grup kimyası zaman zaman zarara uğramış. Harvey iki kere grubu terk etmiş. İlki Brit Ödüllerini aldıkları güne denk gelmiş. Kısa süren bu ayrılığın ardından ikincisi ise grubun içine hiç bir zaman sinmeyen ve ciddi sancılarla ortaya çıkan X&Y dönemine denk gelmiş. Neyseki sorunlar çözülmüş ve beş eski dost yeniden bir araya gelerek müzik üretme ve demokratik yapılarını sürdürme kararı almışlar. Harvey’nin grubun adeta beşinci üyesi olması ve grubun başarısındaki kilit rolü defalarca farklı örneklerle detaylandırılarak izleyiciye aktarılmış. Gizli kahramana hakkını teslim etmişler.

Belgeselin büyük bölümünde grubun ateşleyicisi ve sahne yüzü olan Chris Martin’in ekseninden aktarılan Coldplay’in hikayesi, hayallere tutanmanın ve dostluğun önemini vurgulayan bir hikaye. Kolektif üretimin, farklı renklerin, farklı tatlarının uyumunun getirdiği, birlikte müzik üreten farklı karakterlerde insanların dostluklarını temel alarak yarattıkları bir başarının hikayesini anlatıyor. Grup elemanlarıyla farklı zamanlarda yapılmış röportajlardan derlenmiş kısa videolarla Coldplay isminin nereden geldiğinden, unutulmaz şarkılarının bir kısmının doğuş hikayelerine kadar pek çok anekdotla yalnızca eğlenceli değil aynı zamanda öğretici bir içerik meydana getirilmiş.

Kariyerlerinin ilk konserlerinde ufacık bir kulüpte sahne aldıkları gece, onlardan önce çalan diğer gruptan rica ederek borç aldıları davul seti ile müzik yapmaya çalıştıkları sancılı günler olmuş. Aradan geçen 20 istikrarlı yıldan sonra ise Super Bowl’da sahne almaya ve 115 konserlik kapalı gişe stadyum konserleri turnesine giden ihtişamlı yol açılmış. Pişmanlıklarına, ayrılıklarına, kavgalarına ve ailevi kayıplarına rağmen ulaştıkları muazzam başarının sırları grup üyelerinin samimi sözleriyle aktarılıyor.

IMDB’de 7,9 alan yapımda ayrıca Brian Eno, Noel Gallagher, Beyonce gibi önemli müzisyenlerin grupla geçirdikleri zamanlardan bölümler yer alıyor.

Renkli görüntülerin üzerine grup elemanlarının ifadelerinin aktığı belgeselde bu vesileyle daha akıcı bir görsel dil yaratılmış. A Head Full of Dreams belgeseli kullanılan ve grubun çok önem verdiği grafiksel görsel dil bütünlüğünün grubun imajıyla çok iyi örtüştüğünü de söylemem gerek.

İyi müziğin yaratım süreçlerine tanık olacağınız çok başarılı bir belgesel…

Burak Sülünbaz

Co-Founder, Jazz Writer // Kurucu Ortak, Caz Yazarı

Burak Sülünbaz 'in 171 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Burak Sülünbaz ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir