Hakan Dedeler

Kendinizi kısaca tanıtır mısınız? Cazla ilintinizi belirtebilir misiniz?

Merhaba öncelikle ilginiz için teşekkür ediyorum. Küçüklüğümden beri müziğe ilgim var ve bu ilgi süreç içerisinde profesyonel olarak müzik yapmaya kadar ulaştı. Ortaokul dönemimden itibaren enstrüman icra ediyorum. Ege Üniversitesi Devlet Konservatuvarı mezunuyum. Enstrüman olarak ses ve tanburu Seçtim. İcra ettiğim müzik makamsal bir müzik ve doğaçlama içeren bir müzik Caz müzikte doğaçlama temelli bir müzik ortak yanları çok fazla bundan dolayı Caz müziği sevmem ve adapte olmam çok kolay oldu. Üniversite dönemimde İzmir Alsancak’ta Can Yücel Sokak’ta yer alan caz barda Kürşad And, Yavuz Darıdere ve Ayhan Öztoplu’dan oluşan trioyu dinlemeye giderdim ve çok severdim. Caz sevgim üniversite dönemimde başladı. Caz festivallerine katılım sağladım. Yurtdışında Caz kulüplerinde caz müzisyenlerini dinledim. Profesyonel yaşamımda da Caz ile ilgili proje yapma şansım oldu. TRT 2 de yayınlanan Türk Caz Standartları Enstitüsü programının müzik direktörü olarak yer aldım. Benim için çok mutluluk verici bir süreç oldu.

Dinlediğiniz ya da sizde iz bırakan ilk caz albümünü hatırlıyor musunuz?

Bir çok caz müzik albümünü severek dinliyorum. Manu Katche’nin Third Round albümünü çok seviyorum. Bir de Mathias Eick The Door albümü çok dinlediğim albümler arasında.

Cazın yaşamınızdaki anlamı nedir?

Hayatta plan yapmak kadar plansızlığın da ayrı bir yeri ve güzelliği vardır. Caz plansız bir yaşam gibi benim için; o an gelen melodiler ve o an oluşan müzik anın müziği… müziğin doğaçlama halleri…

Sizce caz diğer müzik türlerinden hangi yönleriyle farklıdır? Farklı mıdır?

Müziğe hiç o açıdan bakmam ve hiçbir müziği sınıflandırmam o yüzden benim için caz farklı değil güzel bir müziktir.

Sizce caz diğer müzik türlerinden üstün müdür? Neden?

Müzik sonsuz bir okyanustur. Caz müzikte bu okyanusun bir parçasıdır. Müziğin özel ve canlı bir anlatım biçimidir. Caz müzik sanatlı bir müziktir. Enstrümanların karşılıklı sohbetini dinleriz bir trompetin bir saksafonun bir piyanonun. İşin özü güzeldir caz..

Artık faal olmayan ya da ölmüş hangi müzisyeni ya da grubu canlı dinlemek isterdiniz?

Oscar Peterson, Frank Sinatra, Miles Davis, Louis Armstrong, John Coltrane ve Bill Evans gibi isimleri canlı dinlemek isterdim

Faal olan hangi müzisyeni ya da grubu canlı dinlemek istersiniz?

Manu Khatche, Mathias Eick, Jan Garbarek ve değerli çağdaşları.

Cazı bir enstrümanla özdeşleştirecek olsanız, bu, hangisi olurdu? Neden?

Trompet, Kişisel bir tercih diyebilirim aslında Trompetin caz müziğine çok yakıştığını düşünüyorum ve hem dünya da hem ülkemizde çok değerli icracılar var.

Yapılması kolay değil, biliyoruz; ama tarifinin yapılması gerekirse, caz nedir?

Caz müziğin en güzel ifade biçimlerinden birisi yaşam ile birebir örtüşüyor aslında caz. Yaşamda bir doğaçlama cazda olduğu gibi yürekten gelen sesler ve melodiler. Yaşamın bir çerçevesi olduğu gibi cazın da bir çerçevesi var ve o çerçevenin içerisindeki özgürlükleri anlatıyor bize caz müziği.

Sınırsız bütçeniz olsa cazla ilintili ne yapmak isterdiniz?

İyi bir caz company kurup dünyadan sevdiğimiz müzisyenleri bir araya getirip albüm çalışmaları yapmak isterdim. Ve Jam Sessions geceleri düzenlerdim..

Dark Blue Notes

Editor

Dark Blue Notes 'in 55 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Dark Blue Notes ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir