Dominic Miller CRR Konser Salonu’nda

Efsanevi Sting’in başarısının gerisinde muhtemelen en önemli rol oynayanlardan birinin, 30 yıllık yol arkadaşı, gitarist Dominic Miller olduğu rahatlıkla söylenebilir. Jean Reno, Gary Oldman ve Natalie Portman’ın baş rollerinde oynadıkları Leon filminin müziği Shape of My Heart bestesinde de Sting ile birlikte Miller’ın imzası var. Miller, eşlik ettiği tüm projelerde kendi özgün ses paletinden ürettiği renkleri kullanan, aynı şekilde kişisel projelerinde de özgünlüğünü korumayı bir şekilde başaran bir müzisyen.

Tecrübeli gitarist 8 yıllık aranın ardından yeniden ülkemize geliyor. Üstelik bu sefer, ilk defa İstanbul’da izleyeceğiz. Kendisine ACT Music etiketiyle yayımladığı albümlerinden de tanıdığımız İsveçli piyanist Jacob Karlzon piyanoda eşlik ediyor. Karlzon’u 2012’de üçlüsüyle, ardından da Victoria Tolstoy ile duo projesinde ülkemizde dinlemiştik. Konserde Nicolas Fiszman bas gitarda yer alırken, ülkemizde farklı farklı pek çok proje ile izlediğimiz kaliteli davulculardan Ziv Ravitz, Miller’a davulda eşlik ediyor olacak. Ravitz en son geçtiğimiz günlerde trompetçi Avishai Cohen’le birlikte verdiği bir konserde ülkemizi ziyaret etmişti.

Aslında Miller’ı takdime hiç gerek yok, çünkü kaliteli müzikseverlerin Miller’ın müziğini çok iyi bildiklerini biliyoruz ama yine de hatırlatmakta fayda var; 16 Aralık akşamı Cemal Reşit Rey Konser Salonunda gerçekleşecek konser tereddütsüz izlemenizi önerdiğimiz konserlerden biri.

Konsere hazırlanırken Miller’dan iki albüm önereceğim. Biri solo, diğeri ise Miller’ın liderlik ettiği son albüm olarak bir grup müziği. Konserde yer alacak ekiple değil ama sizi konserin havasına sokacak muhteviyatta.

Güzel bir müzik kimi zaman bir hayal imgesiyle başlar. Müzik bestelenirken seslerden renkler veya şekiller yaratılabilir mi? Sanırım Dominic Miller’in bazı doğa üstü güçleri var. Pek emin değilim. Ama yarattığı müzik içerisinde sesleri, renkleri ve şekilleri görebiliyorum.

“Sakin bir dünya mümkün mü?” sorusunu sorduruyor düşünen zihinlere. Cevapları dinleyicinin özgür iradesine bırakıyor. Dominic Miller 2017 tarihli Silent Light albüm notlarında albüm yaratım aşamasının zorluklarından bahsetmiş. Çıkış noktası olarak Egberto Gismonti’nin Solo albümü ve Pat Metheny’nin Offramp albümlerini referans göstermiş. Ulaşmak istediği sesin niteliklerini temiz, berrak ve saf kelimeleriyle nitelemiş. Albümden favori parçamı soracak olursanız Sting’le kaydettikleri versiyonunu da çok sevdiğim Fields of Gold’u önerebilirim.

Miller, Silent Light albümünün ardından Absinthe albümünü 2019 yılında yayımladı. Duyguları gitarıyla ifade etme yeteneği inanılmaz olan gitarist Miller, bu albümde ise farklı bir atmosferle renklendirilen bir albüm yarattı. Absinthe, gitaristi her zaman lirik bestelerini çok katmanlı bir yapıyla hayata taşıyan bir beşli albümü olarak hayat buldu. Miller’ın yeni müziği, bandoneondan klavye tonlarının hayaletimsi bir hava kattığı ve bas sesi ile güçlendiren önemli bir harmonik-melodik ton karakterine sahip. Ama tüm müziğinin gitar merkezli olduğu hususunda hem fikiriz. Albümünde ayrıca ECM’den daha evvel albümler kaydetmiş ve Miller’ın Sting’in grubundan yıllardır yol arkadaşı olan Manu Katche davulda dinamik bir havada yer alıyor.

Tavsiyelerimizde kendiniz de duyacaksınız; Miller dünyaları baştan yaratmıyor, yeri göğü inletecek gösterişlere de kaçmıyor. Çoğunlukla müziğinde gitarıyla baş başa sohbet ediyor. Parmaklarında, doğduğu toprakların etkisinden ziyade farklı ülkelerde yaşarken tenine nüfuz etmiş farklı türlerde müzikleri de barındırıyor. Bu yönleriyle kalbimize mükemmel bir hissiyatla dokunuyor ve dinlediğimiz müzikleri hiç kimsenin kendisi kadar iyi yapamayacağına da güveniyor.

Miller daha evvel Bursa ve Alanya’da konserler vermişti. Biz İstanbullular içinse konser tamamen bir pandoranın kutusu. 16 Aralık akşamı o kutuyu beraber açmak için Cemal Reşit Rey Konser Salonunda buluşalım.

Burak Sülünbaz

Co-Founder, Jazz Writer // Kurucu Ortak, Caz Yazarı

Burak Sülünbaz 'in 174 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Burak Sülünbaz ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir