Gökalp Baykal: Bu Hayat, Belki… (Sabih Cangil Prodüksiyon 2024)

1980’li yıllarda başlayan bir kariyerin altıncı ve son durağı olan bu albümün ismi “Bu Hayat, Belki…” ve albümün sahibi ise Türk rock müziğinin mütevazi kahramanlarından biri olan Gökalp Baykal.

Albümü açan şarkı, ‘Ya Seninle Hiç Karşılaşmasaydık  çok kısa ama bir o kadar samimi bir armonika girişi ile başlıyor; devamında yine basit ama bir o kadar etkili bir melodik yapı içinde gitar, piyano vuruşları ile devam ediyor. Şarkıya sımsıcak bir vokal eşlik ediyor ve sözler kendisini sorgulayan bir adama ait.


“Yürürken yalnız kara nehrin kıyısında
Karışık kafam sözler hep havada
Yağmurdan kaçıp tutulmuşken doluya
Bu hayat belki geçerdi şöyle böyle
Ya seninle karşılaşmasaydık…”


Ben Gökalp Baykal’ı öncelikli olarak bir yazar olarak tanıdım. Gökalp Baykal’ın yazar olarak bir Bob Dylan takıntısı var . Bu tanımlama bana ait değil; tanımlama Kıvanç Özdal tarafından 2003 tarihinde kendisiyle yapılan söyleşinin girişinde yapılmış.

İlk kitap 1985 tarihinde yayınlanan ‘Bir Şarkı Irmağı: Bob Dylan; ikinci kitap 1990 yılında yayınlanan ‘Bob Dylan Sonsuza Dek Genç  ve seri 2003 yılında çıkan ‘Bob Dylan’ kitabı ile tamamlanmış.

Bob Dylan’ın rock tarihindeki eşi benzeri görülmemiş yolculuğu devam ediyor.

Gökalp Baykal’da “Bu Hayat Belki…” albümünün daha ilk şarkısında  ‘Ya Seninle Hiç Karşılaşmadık’ diyerek  bu ikonik isme, başka bir ifadeyle Bob Dylan’a bir selam çakıyor. 

Gökalp Baykal albümün devamında da bu tavrını sürdürüyor. Ben albümün genelinde J.J. Cale etkisi gördüğümü de belirteyim.

lbümde Baykal’ın sporu çok seven bir arkadaşı için yaptığı ‘Nasıl Bir Adamdın Sen’ gibi yakın zamanda yaptığı şarkılar olduğu gibi ‘Karantina’ ve ‘Bütün Bir Yaz’ gibi kariyerinin geçmiş yıllarından gelen şarkıların yeni yorumları da var…

Toplamda 11 şarkının yer aldığı albümde Gökalp Baykal’ın blues ve rock’n roll etkili akustik gitarı ve armonikasına Özgür Aybakan ve Sabih Cangil’in dinamik elektro gitarları ile Ali Öcalır’ın bası ile eşlik ediyor. 

Şarkılar,  ayrı ayrı ev stüdyolarında kaydedilmiş. Bu kayıtlar yine usta gitarist Tanju Eren tarafından ustalıkla birleştirilerek albüm oluşturulmuş. 

Albümün yapımcı koltuğunda ise Sabih Cangil,  SCP – Sabih Cangil Prodüksiyon var.  Sabih Cangil ve Gökalp Baykal işbirliğinin geçmişi ise 90’larda başlamış ve iyi ki devam ediyor. 

Benim bu albümde  belki de en sevdiğim şarkı olan ‘Aynı’ şu sözlerle başlıyor:


“Televizyonda, radyoda, gazetelerde
Kulaktan kulağa
Aynı sözler, aynı sesler,aynı yüzler, aynı gözler
Farklı sözler ama aynı yalanlar…”


Ne kadar doğru söylüyor değil mi?

Evet; 2024 yılına mücevher değerinde bir hediye olmuş ‘Bu Hayat Belki…’. Bize de Gökalp Baykal’a ve albüme emeği geçenlere teşekkür etmek kalıyor…

Meraklısına Notlar:

  • Gökalp Baykal’ın web sitesi BURADA
  • Rock tarihinin izini süren Kulak Misafi’nin yazıları BURADA

Bülent Seyitdanlıoğlu

Bülent Seyitdanlıoğlu, hakim emeklisi bir hukukçu ve her şeyden önce iyi bir müzik dinleyicisi. 9 yıldan bu yana Radyo ODTÜ'de Kulak Misafiri isimli programı hazırlıyor ve sunuyor. Rock'n'roll'un bir yaşam tarzı olduğuna inancı ise sonsuz. Ona göre müzik büyük bir disiplin ve ciddiyet demek.

Bülent Seyitdanlıoğlu 'in 22 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Bülent Seyitdanlıoğlu ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir