Evde Tek Başına: Esbjörn Svensson – HOME.S. (ACT 2022)

İsveç’in tüm zamanların en başarılı caz müzisyenlerinden ve bestecilerinden biri olarak kabul edilen Esbjörn Svensson’un 14 Haziran 2008’deki trajik ve zamansız ölümünden sadece haftalar önce, kayıtları Svensson’un İsveç’teki evinde yapılan ve ardından eşi Eva Svensson‘ın kişisel arşivindeki bir sabit diskte keşfedilmeyi beklerken yaklaşık on yıl gözlerden uzakta kalan, Esbjörn’ün ilk ve tek solo albümü Home.S. 18 Kasım 2022’de yayınlandı.

Dokuz piyano şarkısından oluşan albümde Svensson’un benzersiz, içten, duygulu, melodik doğaçlamaları öne çıkıyor ve tüm bu özelliklerinin birleşiminden oluşan, son derece kişisel tarzına bir kez daha tanıklık ediyoruz. Eva Svensson, eşinin tarihsel ve efsanevi konulara olan ilgisinden yola çıkarak, albümün parçalarına Alfa, Beta ve Gamma gibi Yunan alfabesindeki harflerin adını vermiş.

Homes.s yayınlanmasının hemen ardından ACT Music bir dizi çevrimiçi etkinlikle Esbjörn Svensson’u anacak ve ardından da piyanist bestecinin müzik evrenine odaklanan bir kitap yayınlanacak.

Esbjörn Svensson, rock müzikten de etkilenen enerjik, yenilikçi ve deneysel sayılabilecek müzikler yaratan bir besteciydi. Davulda Magnus Öström ve basta Dan Berglund ile birlikte Esbjörn Svensson Trio’yu kurdu. İlk albümleri When Everyone Has Gone 1993’te çıktı. Uluslararası çıkışlarını 1999 tarihli From Gagarin’s Point of View ile gerçekleştiren üçlü, toplamda on stüdyo albümü ve üç canlı kaydedilmiş albüm üretti. Son albümleri Leucocyte, 2008’de, Esbjörn Svensson’un bir kazada trajik şekilde ölmesinden birkaç ay sonra yayınlanmıştı.

Home.s. artık hiçbir şey üretemeyecek olan hünerli besteci/piyanistin müziğe farklı ve türler üstü bütünlüklü bakışını son kez belgelemesinin yanı sıra, Esbjörn Svensson Trio’nun hayranları için kutsal hazine değeri taşımasıyla önem kazanıyor.

Turgay Kantürk

    Şair, yazar, tiyatro yönetmeni, oyuncu.

    Turgay Kantürk 'in 48 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Turgay Kantürk ait tüm yazıları gör

    Avatar photo

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir