Elif Çağlar CSO ADA Ankara Sahnesinde

Caz müziğin sunduğu özgürlüğü dönüştürme ve vokaliyle çeşitlemeler yaratma konusunda kuşağının en etkili sanatçılarından Elif Çağlar, piyanoda Can Çankaya, kontrbasta Kağan Yıldız ve davulda Ediz Hafızoğlu’ndan oluşan Elif Çağlar Quartet ile 28 Aralık Çarşamba akşamı CSO Ada Ankara’da olacak.

Elif Çağlar’ın diskografisini ve kariyer çizgisini tanımlayan anahtar kavramlardan biri “özgürlük” şüphesiz. Nina Simone yıllar önce caz müziğe dair hislerini şu şekilde aktarmıştı: “Yıllarımı mükemmellik peşinde koşarak geçirmiştim, çünkü klasik müzik bundan ibaretti… Artık kendimi tamamen özgürlüğe adadım ve bu her şeyden daha önemli.” Bu yalın özgürlüğün rehberliğinde, sanatçının tüm çalışmalarında bağ kurma arzusunu hissetmek mümkün. Caz müziğin dinleyicisiyle süregelen bir etkileşim halinde olan ve içinde bulunulan anın gücünü yansıtan doğası Elif Çağlar’ın müziğinde sahici bir bağ olarak hayat buluyor.

Tüm ışıltısıyla kendi müzikal ikliminden seslenerek aynı anda lokale ve globale uzanabilen bir ses var karşımızda. Caz müziğin ötesine ulaşacak ruha ve hikâye anlatıcılığı dürtüsüne sahip şarkılarla ve kayıtlarla sesleniyor bize. İlk albümü M-U-S-I-C’de enerjik bir soundun fışkırdığı tesirli ve zarif bir kayıtla karşılıyor bizi. Circus Love, Just Because ve Universal Love gibi öne çıkan şarkılarında vokalinin esnekliğine ve büyüsüne kapılıyoruz.

İlk albümüyle caz geleneği içerisinde farklı janrlardan esinlendiği ve icra ettiği müzikle çok yönlü bir ilişki kurduğunun işaretlerini sunan Çağlar, Aaron Parks, Harish Raghavan ve Eric Harland’ın imzası bulunan Misfit albümünde ise bir kez daha gelecek vadeden ve dikkatle kulak verilmesi gereken yaratıcı bir ruh olduğunu kanıtlıyor. İlham kaynakları arasında Ella Fitzgerald, Aretha Franklin, Nükhet Ruacan gibi efsanevi vokallerin yer aldığı sanatçının sahip olduğu caz şarkıcılığı donanımının müziğin teknik olanaklarını da değerlendirebilmesine ön ayak olduğu söylenebilir. Aldığı eğitimi cazın dışavurumculuğu ile harmanladığı albümleri ona birçok kez “En İyi Caz Müzik” sanatçısı ödülünü ve dünya çapında tanınırlığı getirdi.

2016 yılında geldiğimizde ise bizi elektronik müzik projesi Mrs. ELO ile tanıştırdı. Bu bağlamda Everyone with Everything sanatında yeni uçları keşfettiği ve kendi üslubuna daha da yakınlaştığı bir kilometre taşını temsil ediyor. 2018 çıkışlı The Art of Time çalışmasında da caz vokal icrasının inceliklerini öne çıkaran Elif Çağlar’ın yolculuğuna 2019 yılında Sonic Boom oluşumu eklemleniyor. Vokalde Elif Çağlar, tuşlu çalgılarda Çağrı Sertel, bas gitarda Alp Ersönmez ve davulda Volkan Öktem’in ses verdiği Sonic Boom, elektronik müzik temelli funk, hip-hop ve r&b kanallarından ilerleyerek doyurucu bir müzikalite sunuyor. Çağlar’ın özgün kimliğinin izini son çalışmalarında da sürmek mümkün.

2020 Come Me Come Te, Çağlar’ın İtalya’da bir festival kapsamında birlikte çaldığı müzisyenlerle gerçekleştirdiği içten ve keyifli bir kayıt. Başarılı vokalist üretkenliğini 2022 yılında yayımlanan single’ları Go Go Go ve Only Of Me ile taçlandırıyor. Kendini dinleyiciye bırakarak sükûnete kapı aralayan bu şarkılar aslında Çağlar’ın fikirlerinin her an değişmeye, dönüşmeye ve yeni müzikal düzlemlere doğru evrilmeye hazır olduğu gösteriyor. Çalışmalarında yakaladığı dinamizm işte tam da buradan filizleniyor ve akışkan bir nitelik kazanıyor.

Sanatçı, M-U-S-I-C’te “Ne söylersem söyleyeyim, kalbimle söyleyeceğim, Hiçbir şey beni ve müziğimi yok edemez” diyerek bize sesleneli 13 yıl geçmiş. Elif Çağlar, yolculuğuna başladığı günden itibaren duruşunu muhafaza ederek müziğiyle bizi harekete geçirmeye, yaşadığımızı hissettirmeye devam ediyor. İcra ettiği müzikle kurduğumuz bağı kuvvetlendirerek müziğin gücünü takdir etmemizi sağlıyor. Caz vokalistlerine ve genç caz sanatçılarına hayallerinin peşinden gitmeleri için ilham vererek Türk caz sahnesine yön veriyor.

28 Aralık Çarşamba akşamı CSO Ada Ankara Mavi Salon’da Elif Çağlar’ın sesi tüm titreşimiyle uçuşacak ve 2022’nin üzerimize bıraktığı tozları silkeleyerek yeni yıla bir adım daha yaklaşacağız.

Gökçen Sena Duman

    Hacettepe Üniversitesi İletişim Bilimleri Doktora öğrencisi. Konferans tercümanı. Müzik yazarı.

    Gökçen Sena Duman 'in 16 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Gökçen Sena Duman ait tüm yazıları gör

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir