Eğlenceli Bir İşbirliği: Ben Markley ve Ari Hoenig

Davulcu albümleri çoğunlukla enerji doludur ama Ari Hoenig caz davulunun muhtemelen en acımasız savaşçılarından biri. Performansçı olarak ne kadar kudretliyse besteci olarak da bir o denli armonik ve melodik derinliğe sahip besteler üretme konusunda mahirdir.

2017 tarihli “Clockwise: The Music of Cedar Walton” albümüyle tanıdığımız piyanist, besteci ve aranjör Ben Markley sizi, Hoeing’in müzikal hazinesinde yepyeni aranjmanlarla doğru bir yolculuğa davet ediyor. OA2 Records aracılığıyla yayımlanan Ben Markley Big Band with Ari Hoenig – Ari’s Funhouse albümünde aranjörün kompozisyonlara yaklaşma biçimi alışılagelmiş bir big band aranjörlüğünün çok ötesinde. Davulcunun müzikal portresinin büyük orkestrasyon yapısına en doğru şekilde adapte edilmeye çalışıldığını seziyoruz.

Gelecek vaadeden bir proje topluluğu olarak bu grupla ilerleyen günlerde daha sık karşılaşacağız gibi görünüyor.

Hoenig ve Markley birlikte ilk defa 2019 sonbaharında Teksas’ta bir festivalde küçük bir grup için çalmışlar. O buluşmanın hemen ardından Markley, Hoenig’i arayarak aranjmanlarını büyük orkestra müziğine aktarmak istediğini söylemiş. Bu aranjmanlarla 2019 Ekim’inde Dazzle Jazz Denver’da başarılı bir performans gerçekleştirmişler. Pandemi kesintisinin ardından 2021 Temmuz ayında stüdyoya girerek bu nefis albümü kayıt altına almışlar. Projeyi meydana getirirlerken ilk hedef müziği onore ederken aynı zamanda Ari’nin kendini doğru ifade edebileceği alanlar açmaktı. Markley’in aranjmanlardaki detaycılığı ve kaliteli kompozisyonları ilk andan itibaren kulakları dolduracak formda. Aranjmanlar, Hoenig’in ritmik dilini korurken aynı zamanda kendi yegane ses paletinden renkler de katıyor. Denver caz sahnesinin zengin atmosferinde bir araya gelmiş müzisyenlerin katkılarıyla birinci sınıf bir caz işçiliği, birinci sınıf aranjmanlarla bir araya geldiğinde A takımı bir iş meydana gelmiş. Özellikle 2011 çıkışlı Lines of Oppression albümünün dikkat çeken parçası Arrows and Loops orijinal versiyonu ile arka arkaya dinlediğinizde melodinin ana kalbi yerindeyken müziğin sınırlarının genişlediğini ve daha ihtişamlı bir hal aldığını duyacaksınız.

Caz alemi ya da daha genel bir tabirle müzik icracıları, çoğu zaman yeni proje kısırlığı yaşayabiliyor. Sıradanlaşmış, birbirini tekrar eden, modası geçmiş projeler önümüze sürülüyor. Trompetlerde Peter Olstad, Greg Gisbert, Dan Jonas, ve Alan Hood, trombonlarda Adam Bartczak, Paul McKee, Rob Borger, ve Jon Gauer, altolarda Will Swindler ve Scott Turpen ve tenor saksofonlarda Peter Sommer ve John Gunther, baritonda Sam Williams ve 4 kişilik rhythm section’da Steve Kovalcheck, Evan Gregor, Ben Markley ve Ari Hoenig’den oluşan Ben Markley Big Band eğlenceli aranjmanların altından ustalıkla kalkan bir topluluk olarak dikkat çekiyor. Gelecek vaadeden bir proje topluluğu olarak bu grupla ilerleyen günlerde daha sık karşılaşacağız gibi görünüyor.

Burak Sülünbaz

Co-Founder, Jazz Writer // Kurucu Ortak, Caz Yazarı

Burak Sülünbaz 'in 164 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Burak Sülünbaz ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir