Edgar Winter – Brother Johnny

En sonda söylenmesi gerekeni en başta söylemek istiyorum. Elimdeki albüm belki de tüm zamanların en iyi saygı albümlerinden biri ve bu albüm ile blues ve rock tarihinin ikonik isimlerinden Johnny Winter anılıyor.

Albümün açılış şarkısı Mean Town Blues, Johnny Winter ile özdeşleşmiş bu şarkıda kardeş Edgar Winter vokalde, gitarda ise Johnny Winter mirasını bugünlere taşıyan bir isim Joe Bonamassa var. Bonamassa’nın insanı yerinden oynatan gitarına Edgar Winter’ın haykıran vokali ekleniyor ve işte bu beyaz blues diyor insan…

Siz isterseniz Brother Johnny adını taşıyan albümü bu şarkı ile dinlemeye başlayın, ben de devam edeyim.

Saçları ve tenleriyle diğer insanlardan farklı iki kardeş olan Edgar ve Johnny Winter, genetik bir miras nedeniyle bembeyazlar.

Ama; ortak özellikleri yalnızca bu değil. Her ikisi de rock ve blues müziğin en iyilerinden.

Edgar Winter, bir multi-instrumentalist olarak saksafon, gitar, klavyeli çalgılar ve vurmalı çalgılar ustası ve yanısıra çok iyi bir şarkıcı; ağabey Johnny Winter ise, bembeyaz görüntüsünün aksine müziğin en siyahını yapıyor.

Asıl adı John Dawson Winter III olan Johnny Winter, beyaz blues türünün simge isimlerinden birisi olarak çok özel albümler çıkardı ve özellikle canlı performansları ile kült bir isim oldu.

Öyle ki; Johnny Winter çocukluğunda en büyük idolü olan Muddy Waters ile aynı sahneyi paylaşacak ve blues türünü yaratan bu büyük ismin üç albümünde yapımcı da olacaktı.

Johnny Winter’ı Fransa’da sahne aldığı bir festival sonrasında, turnenin devamı için gittiği Zürih’te yitirdiğimizde tarih 2014’ü gösteriyordu.

İşte bu tarihten tam 8 yıl sonra ağabeyine olan derinden sevgisini bir albümle taçlandırdı Edgar Winter. Albümün uzun bir süreç sonucunda ortaya çıktığını belirtelim.

Albümde Johnny Winter kariyerinin izini süren 15 şarkı var; iki şarkı ise taptaze ve Egar Winter tarafından ağabeyi için yazılmış.

Albümün açılış şarkısından yazının başında bahsetmiştik. Evet bu şarkı albümün bir özeti olarak olağanüstü bir başlangıcı simgeliyordu.

Hemen arkasından gelen şarkı ise, genç ama bir o kadar yetenekli Kenny Wayne Shepherd eşliğinde Edgar Winter’ın vokali ile Johnny Winter tarihinin en önemli isimlerinden yol arkadaşı Rick Derringer’e ait olan Still Alive And Well.

Albümde yer alan üçüncü şarkı ilk iki şarkının aksine akustik temelli ve yepyeni bir şarkı. Albümdeki yeni iki şarkıdan biri. Bu şarkıyı kardeş Edgar, abisi Johnny Winter için yazmış. Şarkıda, Keb Mo vokali akustik yapıyı duygu yoğunluklu tamamlıyor.

Bu şarkı için Edgar Winter, şunları ifade etmiş. “Bunu Johnny’nin kalbinin derinliklerinde hissettiğini bildiğim bir şey hakkında yazdım… bir yıldız olma fikri; ama, aynı zamanda yapayalnız hissetme… ve sonra mükemmel başlık, Lone Star Blues aklıma geldi. Yerli bir Teksaslı olarak çift anlam taşır.”

Albümden bahsetmemiz gereken bir şarkı da Johhny Winter için çok özel bir şarkı olan Johnny B. Goode; şarkıda vokaller efsane Joe Walsh’e emanet ve ortaya çıkan sonuç tüm bir rock tarihinin özeti niteliğinde. Walsh bir sonraki şarkı olan Stranger’d bu kez gitarda. Davulda Ringo Starr var bu şarkıda, vokalde yer alan Michael McDonald ise albümün sürprizlerinden.

Albümde yer alan bir diğer ismi ise çok taze kaybettik. Bu isim Taylor Hawkins. Guess I’ll Go Away‘in sert yorumunu kusursuz davulculuğu ve yüksek enerjili vokalleri ile bir başka boyuta taşıyan Taylor Hawkins artık sonsuzluktan bize selam gönderenlerden.

Biz albümdeki diğer şarkıların ve konukların da kayda değer olduğunu belirtelim ve son şarkıya geçelim; son şarkı End Of The Line‘da piyano ve vokaliyle Edgar Winter abisine duygusal vedasını sunuyor.

Brother Johnny, belki de tüm zamanların en iyi saygı albümlerinden biri…

Bülent Seyitdanlıoğlu

Bülent Seyitdanlıoğlu, hakim emeklisi bir hukukçu ve her şeyden önce iyi bir müzik dinleyicisi. 9 yıldan bu yana Radyo ODTÜ'de Kulak Misafiri isimli programı hazırlıyor ve sunuyor. Rock'n'roll'un bir yaşam tarzı olduğuna inancı ise sonsuz. Ona göre müzik büyük bir disiplin ve ciddiyet demek.

Bülent Seyitdanlıoğlu 'in 16 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Bülent Seyitdanlıoğlu ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir