Dylan Dokunuşu: Lay Lady Lay

Lenny Kravitz, basit ve güzel bir aşk şarkısı olarak niteliyor Lay Lady Lay’i ve ekliyor “bana verdiği hissi seviyorum bu şarkının“.

Lenny Kravitz, ilk kez ailesine ait eski bir arabada dinlediğinde 6 ya da 7 yaşındaymış, sevdiğini hatırladığı ilk Bob Dylan şarkısı olarak niteliyor Lay Lady Lay’i ve anlaşılan o ki bu şarkıdaki sesiyle çok sevmiş Bob Dylan’ı.

Önce model sonra şarkıcı ve sonra bir cumhurbaşkanı eşi olarak, her daim güzel Carla Bruni ise “Lay Lady Lay’in ses örgüsü üzerine epeyce düşündüm, odaya güneşin girdiği anın etkisini nasıl da uyandırıyor. Gizemli bir durum. ” diyor bu şarkı için.

Lay Lady Lay, popüler müzik tarihinin en güzel aşk şarkılarından biri; Bob Dylan’ın 1969 tarihli Nashville Skyline albümünün ikinci yüzünü açıyor. Belirtelim bu albüm Dylan’ın en çok satan albümleri arasında.

Albümün kapağında Dylan’ın aşağıdan yukarıya doğru çekilmiş bir fotoğrafı yer alıyor. Dylan bir eliyle fötr şapkasıyla selam verirken, bir yandan da gülümsüyor ve diğer elindeyse gitarını tutuyor bize doğru. Bu gülümseme ve samimiyet, içimizden biri hissini tüm şarkılara yansıttığı gibi Lay Lady Lay’a de yansıyor.

Albümde çok değişik bir vokali var Bob Dylan’ın ve Dylan bu durumu albümün hemen öncesinde sigarayı bırakmasına bağlıyor.

Lay Lady Lay, aynı yılın Temmuz ayında albümden üçüncü 45’lik olarak yayınlanıyor ve yayınlanır yayınlanmaz da Bilboard Top 100’de 7. sıraya kadar yükseliyor.

Sonrasında bir standart halini alarak birçok grup tarafından yorumlanıyor Lay Lady Lay ve bunların belki de en güzeli Duran Duran yorumu olarak unutulmazlarımız arasında.

Evet; tekrar söyleyelim, Lay Lady Lay popüler müzik tarihinin en güzel aşk şarkıları arasında açık ara önde.

Şarkının hikayesi hakkında rivayet muhtelif.

Şarkının 1969 tarihli kült film Midnight Cowboy için yazıldığı ancak yetiştirilemediği için filme giremediği bilinen bir gerçek.

Amerikalı müzik tarihçisi Joel Whitburn, Dylan’ın şarkıyı o dönem eşi olan Sara içi yazdığını belirtiyor ısrarla.

Yine, şarkının the Beatles ve birçok topluluğa esin kaynağı olan 60 ’ların en güçlü gruplarından The Everly Brothers için yazıldığı ancak grubun şarkıyı cinsel içerikli bulması nedeniyle reddettiği yolundaki iddia ise topluluk üyesi Don Everly tarafından şu şekilde açıklığa kavuşturulmuş: “Şarkının bazı kısımlarını bize söylediğini hatırlıyorum. Ancak, şarkıyı bize teklif ettiğinden emin değilim. O an bizim için dehşet vericiydi…

Yayınlanışından bir 15 yıl kadar sonra The Everly Brothers’ın şarkıyı yorumladığını da belirtelim.

Öte yandan, 2020 yılında ortaya çıkan ve 1971 yılında yapılan bir söyleşide Dylan şarkıyı Barbra Streisand için yazdığını açıklıyor; Streisand ise gelişmeler üzerine, “Bob Dylan’ın Lay Lady Lay’i benim için yazdığını duymak gurur verici” diyerek devam etmiş, “O zamanlar Dylan’dan bir buket çiçekle bu düeti onunla birlikte söylememi isteyen el yazısı bir not almıştım. O gün bunu hayal edemedim ama bugün neden olmasın?” diyerek Dylan’a açık teklif getiriyordu. Lay Lady Lay’i bu iki efsanenin yorumuyla dinlemek rock tarihine gerçek bir hediye olurdu gerçekten.

Ne diyelim artık söz Bob Dylan dizeleriyle Lay Lady Lay’de:

Lay, lady, lay
Lay across my big brass bed
Lay, lady, lay
Lay across my big brass bed

Whatever colors you have
In your mind
I'll show them to you
And you'll see them shine

Bülent Seyitdanlıoğlu

Bülent Seyitdanlıoğlu, hakim emeklisi bir hukukçu ve her şeyden önce iyi bir müzik dinleyicisi. 9 yıldan bu yana Radyo ODTÜ'de Kulak Misafiri isimli programı hazırlıyor ve sunuyor. Rock'n'roll'un bir yaşam tarzı olduğuna inancı ise sonsuz. Ona göre müzik büyük bir disiplin ve ciddiyet demek.

Bülent Seyitdanlıoğlu 'in 20 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Bülent Seyitdanlıoğlu ait tüm yazıları gör

4 thoughts on “Dylan Dokunuşu: Lay Lady Lay

 • 9 Ağustos, 2022 tarihinde, saat 22:54
  Permalink

  Thank you mr seyitdanlioğlu to remind us this outstanding song. And thank you all this detailed information

  Yanıtla
  • 9 Ağustos, 2022 tarihinde, saat 23:52
   Permalink

   Thank you very much. As a new jazz magazine, we always look forward to your support.

   Yanıtla
 • 2 Ekim, 2022 tarihinde, saat 17:15
  Permalink

  En sevdiğim Dylan şarkılarından biri bu. Yazınız için teşekkürler

  Yanıtla
  • 2 Ekim, 2022 tarihinde, saat 21:08
   Permalink

   Çok teşekkürler Okşan hanım

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir