Duvarları Yıkan Bir Albüm: Will Bernard – Pond Life

Gitarist Will Bernard hakkında bazı yorumlarda “Bill Frisell ve John Scofield ekolünden gelen bir gitarist” tarzında yakıştırmalara denk gelmiştim. Bu isimlere belki Marc Ribot da eklenebilir.

Bahsi geçen gitaristler benim için güzel referans. Ama Bernard’ın tonunda ve kompozisyona bakış açısında kimseyi taklit etmeyen, kendine has bir aroma olduğunu fark edebiliyorsunuz. Will Bernard’ın Dreck to Disk Records etiketiyle yayımladığı yeni uzun çaları Pond Life’da kendisine, alto saksofonda Tim Berne, davulda Ches Smith, basta Chris Lightcap, piyano ve Hammond’da John Medeski eşlik ediyor. Saydığımız isimlerin de her biri stil sahibi, sıkı takip takipçileri ve dinleyici kitleleri olan saygın müzisyenler.

10 özgün beste, alışılagelmiş kurgunun dışında bıçak gibi kesilen kısa pasajlar ve her pasajın kendi içinde anlam ifade eden kısa hikâyelerle bir araya getirilmiş bir nevi ses kolajı ve gürültülü bir gövde gösterisi ihtiva ediyor. Kimi zaman uyarıcı hatta şok edici introların hemen ardından kaya gibi groove eden progresif riffler eşlik ediyor ve hemen sonrasında keyifli bir özgür doğaçlama seansı ekleniyor.

Türler arası, duvarları gürültülü patlamalarla yıkan bir kayıt.

Burak Sülünbaz

Co-Founder, Jazz Writer // Kurucu Ortak, Caz Yazarı

Burak Sülünbaz 'in 171 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Burak Sülünbaz ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir