Cazın Kodamanları: The Heavy Hitters (Cellar 2023)

The Heavy Hitters ismi, grubu oluşturan müzisyenleri tariflemek için yıllardır aradığım tabiri bulmama vesile oldu: kodamanlar!.

Her birisi ana akım cazın kodamanları, ensesi kalınları. Çaldıklarını fazlaca risk almadan ancak klişelerden de uzak durmaya gayret ederek ve büyük bir iştahla, tutkuyla çalıyorlar. Dans edilemese de, ritmine ya da melodisine eşlik edilebilir besteler icra ediyorlar. Stilin ustalarının üsluplarını çok iyi etüd etmiş, enstrumanlarındaki gelişmeleri takip etmiş, her birisi az çok kendi seslerini bulmuş, yaptıklarını iyi yaptıklarından ötürü de caz alemi tarafından ustalıkları kabul görmüş, çeşitli gruplarda ve ortamlarda yan yana çalışmış, her birisi kendi çapında lider müzisyenler. Dolayısıyla bu kodamanlar bir araya gelince kötü müzik çıkarmaları imkansıza yakın.

Bu seferinde, piyanist Mike LeDonne ve tenor saksofoncu Eric Alexander bestelerinden oluşan bir repertuvarı icra etmişler. Basta Peter Washington ve davulda Kenny Washington kusursuza yakın bir ritm mangası. Öne, alto saksofonda Vincent Herring ve trompette Jeremy Pelt de eklenince halis muhlis bir albüm oluşmuş.

Besteler, ortalama dinleyicinin seveceği şekilde, klasik Blue Note Records stilinde. Hatta albüme, efsanevi Reid Miles‘ınkileri andırır bir kapak tasarımı seçilmiş; üstelik o dönemin bütün klasikleri gibi Rudy Van Gelder stüdyosunda kaydedilmiş.

LeDonne, bestelerini cazın ustalarından ilham alarak yazmış; Hub Freddie Hubbard’a, Silverdust Horace Silver’a, Cedar Land Cedar Walton’a Un Dia Es Un Dia ise Stan Getz/João Gilberto ikilisinin caz samba dönemine selam gönderiyor.

Alexander da bestelerinde benzer şekilde değer verdiği insanlardan hareket etmiş. This Is Something New ile Eric Alexander, büyük ustası saydığı George Coleman’a saygılarını sunuyor; albümün yegane baladı Big Richard ise babasına ithaf ettiği bestesi. Mid tempo Chainsaw‘da gitarist Rale Micic konuk olmuş.

Tüm bu saydığım anıştırmalara rağmen albüm retro hissiyatı yaratmıyor. Eh, bu da günümüzün kodamanlarının albüme imzasını atmayı becerdiklerinin kanıtı. Neticede The Heavy Hitters dinlemesi keyifli bir ana akım caz albümü.

Turgay Yalçın

Yayın Yönetmeni, Kurucu Ortak, Yazar, Radyo Programcısı.

Turgay Yalçın 'in 173 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Turgay Yalçın ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir