Ana Popovic: Hayata Gitarıyla Meydan Okuyan Savaşçı

Müziği tüm dünyada yankı bulan blues-rock gitaristi Ana Popovic, CSO Ada Ankara’nın yıldızlar geçidini çağdaş blues-rock ateşiyle kasıp kavurmaya geliyor. 20 yılı geride bıraktığı uzun soluklu kariyerinde sınırları zorlamaktan, türler arasında gezinerek müziğini ve kendini yeniden keşfetmekten imtina etmeyen sanatçı, ne hissediyorsa onu çalmaktan vazgeçmiyor.

Belgrad kentinde blues sevdalısı bir babanın kızı olarak dünyaya gelen Popovic, caz konservatuarında eğitim almaya başladığı gençlik yıllarında babasının izinden gideceğinin sinyallerini vermekte gecikmiyor. İlk grubunu kurduktan yalnızca bir yıl sonra, Popovic popülerlik kazanıyor ve diskografisinin 2000 tarihli ilk albümü Hush! yayımlanıyor. Müzikal anlayışının ayak seslerini duyduğumuz ilk solo albümünden itibaren durmaksızın albüm yapmaya devam ediyor Popovic. Jimi Hendrix ve Steely Dan’den aldığı ilhamla inşa ettiği funk ve caz titreşimli blues-rock soundunu ender rastlanan bir canlılık ve dinamizmle ulaştırıyor dinleyicilerine. Still Making History, Blue Room ve 3 bölümden oluşan Triology albümleri sanatçının en parlak çalışmaları arasında.

Popovic’in müziğinden bahsederken slide tekniğine ayrı bir not düşmek gerekiyor. Sanatçı henüz 13 yaşındayken slide tekniğini öğrenmeye başlıyor, yıllar geçtikçe kendi imza stilini oluşturuyor. Çaldığı her notayı kendi tarzıyla harmanlayarak, gitar eksenli ve eklektik çizgisiyle sayısız turne ve ödülle yoluna devam ediyor. Tüm yetkinliklerine ek olarak, modern şarkı yazarlığı alanında da en dinamik ve istikrarlı sanatçılardan biri. Popovic’in kışkırtıcı gitar sololarının yanı sıra blues tınılı vokalinin etkisine kapılmamak işten bile değil. Vokal tekniği üzerine formel bir eğitim almayan Popovic, içten gelen bir tutkuyla ses veriyor şarkılarına.

Popovic, 2020 sonbaharında hayatının mücadelesiyle karşı karşıya kalıyor. Kanser teşhisi konulmasının ardından sanatçının ileriye dönük bir yol haritası çizmesi gerekiyor. Kariyerinden vazgeçme noktasına gelen Popovic, kendisine eşlik eden bas gitarist ve müzik direktörü Buthel’in desteğiyle Zoom üzerinden beste yapmaya başlıyor. Tedavi sürecinde Los Angeles’tan Amsterdam’a mekik dokurken tüm bu yaşananların üstesinden gelmeyi başarıyor Popovic.

5 Mayıs 2023’te yayımlanan yeni albümü Power, Popovic’in küllerinden doğuşunu simgeliyor. Miks ve mastering sürecinde Grammy ödüllü prodüktör Jeremy Bishop Hicks’in imzası olan kayıt, rock ve blues’dan gospel, funk ve caza kadar uzanan çok katmanlı bir müzikal doku taşıyor. Albümün hikâyesi yaşama içkin tüm zorluklara rağmen kişinin kendisini kucaklamasıyla ilgili. Dolayısıyla yaşamın ve müziğin özü tüm şarkılara nüfuz ediyor. Bir bakıma dinleyiciye ihtiyacı olanı sunarak onu özgürleştiriyor.

Çalkantılı bir dönemin çıktısı olarak görebileceğimiz Power’da Popovic’in sert blues ritminin merkezde konumlandığı aşikâr. Zaman zaman hard rock rifflerini ve caz tınılarını da duyduğumuz çalışmada, blues-rock notalarını açık sözlü tavrıyla işliyor Popovic. Kenny Wayne Shephard imzası taşıyan Rise Up!, Popovic’in vokal gücünü sergilediği Luv’n Touch ve caz esintileri barındıran Recipe is Romance ıskalanmaması gerekenlerden.

Bu kayıt ruhuma ihtiyacı olan kurtuluşu getirdi. Nihayetinde müzik ve ‘64 Fender Stratocaster’ım hayatımı kurtardı. Gitarın hayat kurtarabileceğine şimdi her zamankinden daha çok inanıyorum.”

O bugün her zamankinden daha güçlü ve azimli. Ana Popovic blues müziğin yavaşlasa bile hiçbir yere kaybolmayacağını hatırlatmak için 12 Kasım akşamı CSO Ada Ankara’da dinleyicilerini bekliyor.

*

Ana Popovic konseri için biletinizi BURADAN alabilirsiniz.

Gökçen Sena Duman’ın yazıları BURADA.

Gökçen Sena Duman

    Hacettepe Üniversitesi İletişim Bilimleri Doktora öğrencisi. Konferans tercümanı. Müzik yazarı.

    Gökçen Sena Duman 'in 14 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Gökçen Sena Duman ait tüm yazıları gör

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir