Wadada Leo Smith & Amina Claudine Myers: Central Park’s Mosaics Of Reservoir, Lake, Paths And Gardens

For the English review of new Wadada Leo Smith & Amina Claudine Myers album, please scroll down

 

Yeryüzünde yer çekiminin azaldığı hatta tamamen yok olduğu bir alan buldum. Bu alana ulaşmanız için tek bir kural var. Güzel şeylerin oluşması zaman alır fikrini kabul etmeniz. Acelesizlik sizi hafifliğe götürecek. Wadada Leo Smith’in üflediği her bir sesin çevrenizi bir ses enerjisi ile sarmasına izin verin. Amina Claudine Myers’in pes tonlarda oluşturduğu ses paletinin derinliğe doğru sizi çekmesini deneyimleyin.

Myers Arkansas’dan, Smith ise Mississippi’den gelerek Chicago’lu oldu. Burada Amerika’nın yaratıcı müziğinin şekillenmesinde öncü roller oynadılar. Sonrasında Leo Smith bir süre Avrupa’da yaşadıktan sonra California’ya yerleşti. Myers ise 1976’da New York’a taşındı.  AACM’in öncülerinden Amina Claudine Myers ve Wadada Leo Smith’in ruhlarını birleştirdikleri Central Park’s Mosaics of Reservoir, Lake, Paths and Gardens’ın hayata geçmesi çok zaman aldı. Kariyerlerinin ilk başlarında bir araya gelen bu iki özel ruh, şimdi hayatlarının en olgun dönemlerinde yeniden bir araya geldi. Yakın topraklardan yola çıkan bu ortak mirasa sahip iki müzisyen yaklaşık yarım asırlık arkadaşlarının üzerine kurdukları yaratıcı ortaklıkla benzersiz bir müzik birliktelik yaratıyorlar.

7 parçadan meydana gelen albümün sadece solo piyano formundaki “When was” parçası Myers tarafından bestelendi. Geri kalan 6 parçada ise cazın en saygın trompetçilerinden Wadada Leo Smith’in imzası yer alıyor. Myers, Jaqueline Kennedy Onassis Reservoir parçasında, Leo Smith’in ifadesel trompet icrasının gerisine Hammond B3 ile sakin bir ses manzarası yerleştiriyor. Central Park at Sunset parçası ise, ismi kadar gösterişli ve derin içeriklere kapı açan bir balad olarak albümün dikkat çekici eserlerinden biri olarak yer alıyor. 

36,31 dk süren albümü her dinlediğinizde kendinizi Central Park’ın bir köşesinde hissediyorsunuz. Albert Ayler, a meditation in light’da Myers ve Leo Smith özgür caz tanrısı Albert Ayler’in ışığını bölüşüyorlar. Ve son parça Imagine, a mosaic of John Lennon, dinleyiciyi Lennon’ın Central Park’a yakında bulunan Upper West Side Manhattan’daki The Dakota’da 8 Aralık 1980 günü öldürüldüğü gündeki karanlığa götürüyor. Leo Smith ve Amina Claudine Myers’in yarattığı bu albüm, Manhattan’ın anıtsal parkı Central Park’ın izdüşümünde barışçıl, ruh meditasyoncu ve içsel yolculuğa götüren dokunaklı bir sanatsal ifade içeriyor.

Wadada Leo Smith & Amina Claudine Myers: Central Park’s Mosaics Of Reservoir, Lake, Paths And Gardens (Red Hook Records 2024)

On Earth, I found an area where gravity has decreased or even completely disappeared. To reach this place, there’s only one rule: accept that beautiful things take time to form, and let patience lead you toward lightness. Allow each sound blown by Wadada Leo Smith to envelop your surroundings with sound energy. Experience Amina Claudine Myers’ deep-toned sound palette drawing you toward depth. Feel free to explore this unique space and embrace the beauty of patience and sound!

Myers, originally from Arkansas, and Smith, hailing from Mississippi but later becoming a Chicagoan, played pioneering roles in shaping America’s creative music. Afterward, Leo Smith spent some time in Europe before settling in California. Meanwhile, Myers moved to New York in 1976. However, it took a long time for the creative spirits of Amina Claudine Myers and Wadada Leo Smith, founders of the AACM (Association for the Advancement of Creative Musicians), to come together in their recording ‘Central Park’s Mosaics of Reservoir, Lake, Paths and Gardens.’ These two exceptional souls, who initially collaborated early in their careers, have reunited during the most mature phase of their lives. Drawing from their shared musical heritage and close bond, these two musicians create a unique musical partnership spanning nearly half a century.

The album consists of seven tracks, with only the solo piano piece ‘When Was’ composed by Myers. The remaining six tracks feature the signature of esteemed trumpeter Wadada Leo Smith. In ‘Jacqueline Kennedy Onassis Reservoir’ Myers places a serene sonic landscape behind Smith’s expressive trumpet performance using the Hammond B3 organ. ‘Central Park at Sunset’ stands out as a captivating ballad, opening doors to profound depths. This remarkable collaboration between two musicians with shared roots creates a unique musical partnership.

Lasting 36 minutes and 31 seconds, this album transports listeners to a corner of Central Park with each listen. In ‘Albert Ayler, a meditation in light,’ Myers and Leo Smith share the luminous spirit of free jazz deity Albert Ayler. The final track, ‘Imagine, a mosaic for John Lennon,’ leads the listener into the darkness of December 8, 1980—the day John Lennon was tragically killed—near Central Park’s Upper West Side at The Dakota. The album created by Leo Smith and Amina Claudine Myers embodies a poignant artistic expression that reflects the essence of Manhattan’s iconic Central Park a peaceful, meditative journey for the soul.

Recorded: November 2021, Sear Sound

Produced by Sun Chung

You can buy the album HERE.

Other writings by Burak Sülünbaz HERE.

Burak Sülünbaz

Co-Founder, Jazz Writer // Kurucu Ortak, Caz Yazarı

Burak Sülünbaz 'in 180 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Burak Sülünbaz ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir