Kusursuzluğun Kusuru: The Erskine Trio – Live In Italy (Fuzzy Music 2022)

Pandemi ve yolculuk yasakları sonrası üçlünün ilk turnesinin iki haftalık İtalya ayağında 19 Kasım 2021’de Camogli kentinde canlı olarak kaydedilen bu albüm, güzel bir konser salonunda canlı müziğe aç bir seyirci önünde çalmanın verdiği coşkuyu yansıtıyor denilebilir rahatlıkla. Davulda Peter Erskine’in öncülük ettiği, piyanoda Alan Pasqua ve basta Darek Oles’in uzun süredir birlikte çaldığı bu üçlü alabildiğine incelikli icralara doğru yol alıyorlar.

Birlikte çalmaları öyle böyle uzun değil. Erskine ve Pasqua yaklaşık elli yıldır birlikte çalıyorlar. Bu ikiye Darek’in katılması ise yirmi yıllık bir hikâye. Zaman tarafından törpülenmiş bir egolar birlikteliği de denilebilir bu duruma. Her biri alanında gerçekten yetkinleşmiş bu icracıların, caz gibi özgürlük ve özgünlük ifadesi arayışlarının dorukta seyrettiği, zincirleme solo ve ego kazalarının çokça yaşandığı, birlikte olalım derken çok çam devrildiği bir alanda bu denli bir doku uyuşumu sık rastlanılır bir durum değil. Her üç müzisyen de bu durumun sonuna dek tadını çıkarıyorlar.

Sekiz yeni ve iki standartın yanı sıra Chick Corea’ya bir saygı duruşunun da yer aldığı, hayli yüksek kalitede kaydedilmiş parçalar içeren bu icralar, nerdeyse bir başyapıt olmaya aday bir albüme dönüşmüş. Kusursuz bir bileşim, buram buram ustalık kokan, üst düzeyde kişisellik ve sihir barındırdığı halde şaşırtıcı derecede bir ortaklık söz konusu tüm parçalarda; harika tınlayan davul, bas ve bir piyano üçlüsü bu.

Albümün tek kusuru belki de bu denli kusursuzluk duygusu uyandırması…

Turgay Kantürk

Şair, yazar, tiyatro yönetmeni, oyuncu.

Turgay Kantürk 'in 57 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Turgay Kantürk ait tüm yazıları gör

Avatar photo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir