Seslerle İyileşmek: Ryuichi Sakamoto – 12 (Milan Records 2023)

En son 2014’te konulan boğaz kanseri tanısından sonra hastalıkla mücadele sürecine giren modern klasizm, ambient, elektronik ve deneysel müziğin en önemli temsilcilerinden Ryuichi Sakamoto, 2021’in başında bir başka kanser tanısıyla yüzleşmek zorunda kaldı.

Artık kanser hep yanımda olacak sanırım.” diyen müzisyen, 2021’in Mart’ında eli piyanosu ve synthesizer’ına uzanmış, hem pandemi gereği hem de hastalığıyla baş başa, odasında yalnız başına ‘seslerin içinde yıkanmak’ arzusuyla müziğe geri dönmüş. Son albümü Async’den bu yana zorunlu 5 yıllık bir ara oluşmuş böylelikle.

Son İmparator (1987), Mutlu Noeller Bay Lawrence (1983), Babil (2006), Diriliş (2015) gibi önemli filmlerin de müziklerini yapan Oscar, BAFTA, Grammy ve Altın Küre ödüllü bir besteci ve müzisyenliğinin yanı sıra aktivist, plak yapımcısı, yazar ve aktör gibi unvanları da kartvizitinde taşıyan çok yönlü bir sanatçı Ryuichi Sakamoto.

Ryuichi Sakamoto bu zorunlu inziva ve dinlenme döneminde enstrümanlarıyla minimalist, yalın, dışavurumcu ama alabildiğine içe dönük seslerden oluşan karalamalar yapmaya başlamış ve bu notlar albümün ortaya çıkmasına neden olmuş. 18 ay süren bu hummalı süreci “seslerle bir günlük tutmak” gibiydi diye açıklayan müzisyen, ortaya çıkan ezgilerden seçtiği ve nerdeyse hiçbir düzenleme ve süsleme yapmadan bizlere sunduğu 12 parçalık, yaklaşık 61 dakikalık bir albüm oluşturmuş. Albümün tamamı hastalık sürecini atlatmaya çalıştığı Tokyo’da yazılmış ve kaydedilmiş. Parça adı yerine göreceğiniz numaralarsa kayıt tarihini ifade eden numaralandırılmış başlıklardır; ‘20211201’ gibi.

Albüm boyunca akıp giden sadeliğin, ‘olduğu gibi’liğin ve iddiasızlığın bir yaşama inadı olarak algılaması da olası. Arka plan seslerle başlayan, derin ve karanlık bir atmosferde devam eden albüm, piyanonun devreye girmesiyle içtenlikle kanserle mücadelenin bir belgeseline dönüşür. Cesaretin, karşı koyuşun ve meydan okumanın notlara yansıdığını duymakta zorlanmayız. Dokunaklı olduğu kadar da huzurlu bir iyileşme sürecine tanık olmamıza olanak sağlar Ryuichi Sakamoto.

70 yaşımı geçtim ama dolunayı daha kaç kez görebileceğim? Bach ve Debussy gibi son anlarıma kadar müzik yapabilmek için dua ediyorum.’ diyen sanatçının 71. doğum günü olan 17 Ocak’ta yayınlanan bu albüm hâlâ atmakta olan nabzının bir kanıtı aynı zamanda…

Turgay Kantürk

    Şair, yazar, tiyatro yönetmeni, oyuncu.

    Turgay Kantürk 'in 57 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Turgay Kantürk ait tüm yazıları gör

    Avatar photo

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir