Owen Broder: Johnny Hodges’a Övgü

Benny Golson’ın bir röportajını izlemiştim. Bir arkadaşı henüz çok genç olan John Coltrane’i Golson ile birlikte çalışması için öneriyordu. O’na Coltrane’i takdim ederken O’nun sanki Johnny Hodges gibi çaldığından bahsediyordu. O dönemlerde henüz cılız bir genç olarak Coltrane’in Hodges gibi olabilmesi muhtemel değildi ama bu diyalog Hodges’ın caz devleri panteonda bir köşe kapmış olduğunun göstergesiydi.

New York’lu saksofonist Owen Broder’ın Hodges’ın müzikal kütüphanesine merak sarması kendisinin müzikle ilk tanıştığı dönemlere denk geliyor. Ellington orkestrasındaki konumuyla başlayan bu hayranlık, Hodges’ın grup lideri olarak kayıtlar gerçekleştirmesi ve kendisine daha geniş doğaçlama alanları açmasıyla devam etmiş. Hodges: Front and Center Vol1 albümünde trompette Riley Mulherkar, piyanoda Carmen Staaf, basta Barry Stephenson ve davulda Bryan Carter yer alıyor. Albüm 14 Ekim tarihinde Outside In Music tarafından yayımlanacak. Aslında Back to Back ve Side by Side albümlerinin 60. yılı vesilesiyle hazırlanan bir program serisi için hazırlanan repertuvarda Broder, ikonik altocu Hodges’ın Ben Webster, Clark Terry Gerry Mulligan ve Duke Ellington ile işbirliklerinin izlerini sürmeyi deniyor. Swing severlerin keyif alacağı bir kayıt.

I watched an interview with Benny Golson. One of Golson’s friend recommended the very young John Coltrane to work with Golson. Introducing Coltrane to him, he was mentioned about how he played like Johnny Hodges. As a skinny teenager at the time, Coltrane was unlikely to be like Hodges, but this dialogue was a sign that Hodges had occupied a corner in the pantheon of jazz giants.

New York based saxophonist Owen Broder‘s interest in Hodges’ musical library coincides with his first encounter with music. This admiration, which began with his position in the Ellington orchestra, continued as Hodges recorded as bandleader and opened up more improvisational spaces for himself. Hodges: Front and Center Vol1 features Riley Mulherkar on trumpet, Carmen Staaf on piano, Barry Stephenson on bass and Bryan Carter on drums. The album will be released via Outside In Music on October 14. In fact, in the repertoire prepared for a program series prepared on the occasion of the 60th anniversary of Back to Back and Side by Side albums, Broder tries to trace the iconic altoist Hodges’ collaborations with Ben Webster, Clark Terry Gerry Mulligan and Duke Ellington. A record that swing lovers will enjoy a lot. I must confess i have found this one as enjoyable one.

Burak Sülünbaz

Co-Founder, Jazz Writer // Kurucu Ortak, Caz Yazarı

Burak Sülünbaz 'in 174 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Burak Sülünbaz ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir