Marcus Miller 31 Ekim’de İstanbul’da!

PLEASE SCROLL DOWN FOR ENGLISH

Hilal Sarı: Bir besteci, aranjör, müzisyen, yapımcı ve dostu olarak sizce Miles Davis’in kariyerinin son döneminde Miles ve müziği üzerinde nasıl bir etkiniz olduğunu düşünüyorsunuz?

Marcus Miller: Dost olarak, Miles ile olan ilişkimin onun kariyerinin son dönemlerindeki müziği üzerinde derin bir etkisi olduğunu hissediyorum. Miles ile çalışmak, müziğin sadece notalarla sınırlı olmadığını, onun ötesinde bir şeyler olduğunu anlamamı sağladı. O dönemde, müziği yeniden tanımlama ve taze bir yaklaşım getirme konusundaki arzusuna katkıda bulunabildiysem, bu benim için büyük bir onurdur. Miles, her zaman yenilikçi olma ve sınırları zorlama konusunda bir öncüydü, ve onunla birlikte bu sınırları zorlama şansını elde etmek benim için paha biçilemez bir deneyimdi. Son dönemlerindeki albümlerde, onun vizyonuna hizmet ederken aynı zamanda kendi sesimi de katmaya çalıştım.

Fusion 70’lerin başında Miles’la başladı. Marcus Miller 80’lerin fusion’unda baş aktördü. Şimdi ise müzikal açıdan klasik fusion olmasa da her ülkede stiller üstü ve caz omurgasına dayalı yeni caz tavırları var. Ne düşünüyorsunuz müziğin bu evrimi hakkında? Sizi mutlu veya mutsuz eden tarafları var mı?

Bence bu cazın kaçınılmaz ilerleyişi. Herkesin cazın nereden geldiğini kabul etmesi ama sonra kendi lezzetlerini eklemesi gerekiyor. Bu, bu müziğin sonsuza dek yaşamasına neden olacak.

Spotify ve Apple Music gibi, yapım şirketlerinin kalesini işgal edip yeni bir hükümdarlık kuran dijital tekeller konusunda nasıl bir tutumunuz var?

Daha önce hiç maruz kalmadıkları müziğe birçok insanın maruz kalıyor olması harika. Müziği YARATAN insanların adil bir şekilde ödeme aldığından emin olmak için sıkı çalışıyoruz. Eğer para kazanılıyorsa, sadece dağıtıcılar değil, yaratıcılar da adil bir şekilde faydalanmalı.

Bu soru Türkiye’de önemli bir yer edinmiş müzik grubu Peyk’in 17 yıllık basçısı Barış Tokgöz’den: Eserlerinizin bass line’ını oluştururken öncelikleriniz nasıl şekilleniyor? Ritim mi, duygu mu yoksa armoni mi parçanın şekillenmesinde daha büyük bir rol oynuyor?

Sanırım en büyük unsur duygu. Notalar ve ritim, bu duyguyu yaratmak için birleşir.

İstanbul seyircisini nasıl bir konser bekliyor?

İstanbul’a son gelişimin üzerinden uzun zaman geçtiğinden, sanırım yeni şeyler çalmak ve Türk izleyicimiz için her zaman çalmaktan keyif aldığımız katalogumdaki bazı parçaları çalmak için iyi bir fırsat olacak. Blast ve Come Together listemizde olacak ama son zamanlarda üzerinde çalıştığım şeyleri de duymanızı istiyorum.

*

Hilal Sarı: As a composer, arranger, player, producer and friend, how do you think that you influenced the late career of Miles Davis?

Marcus Miller: As a friend, I feel that my relationship with Miles had a profound impact on his music in the latter stages of his career. Working with Miles made me realize that music is not just limited to notes; there’s something beyond that. If I was able to contribute to his desire to redefine music and bring a fresh approach during that time, it’s a great honor for me. Miles was always a pioneer in being innovative and pushing boundaries, and having the opportunity to challenge those boundaries alongside him was an invaluable experience for me. In his later albums, while serving his vision, I also tried to incorporate my own voice.

Fusion started with Miles in the 70’s and Miles was an actor in 80s fusion. But now musically new jazz attitudes are rising based on jazz’s backbone but with classic fusion or supra-genres in every country. What do you think of this evolution of fusion/jazz?

I think this is the inevitable progression of jazz. For everyone to acknowledge where jazz came from but then to bring their own flavor to it. This will cause this music to live forever.

What is your stance on digital monopols like Spotify and Apple Music?

It’s great that so many more people are being exposed to music they have never been exposed to. We’re working hard to make the people who CREATE the music are being fairly paid. If there’s money being made, the creators should benefit fairly, not just the distributors.

What kind of a Marcus experience Istanbul audience will have?

Since it has been a long time since I came back to Istanbul, I think it will be a good opportunity to play new things and play some of the songs from my catalog that we have always enjoyed playing for our Turkish audience. ‘Blast’ and ‘Come Together’ will be on our list, but I also want you to hear what I’ve been working on lately.

Hilal Sarı

    Journalist and editor-in-chief at TR Monitor Digital.

    Hilal Sarı 'in 1 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Hilal Sarı ait tüm yazıları gör

    Avatar photo

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir