Joey Anısına Saygı Duruşu

Her ölüm erkendir ama gençlerin beklenmedik kaybı daha da sarsıcı oluyor. Saksofoncu Keith Oxman, tanınmış bir müzisyen olmasının yanı sıra Denver’da East High School müzik departmanında 25 yıldır eğitimcilik yapıyor. Eğitmenliğini yaptığı öğrenciler arasında, gelecekte isimlerini duyacağımız genç müzisyenlere tecrübelerini aktarma fırsatı buluyor. Bu arada East High School’dan mezun olan isimler arasında Ron Miles, Bill Frisell, Dianne Reeves gibi isimlerin yer aldığını hatırlatırsam nasıl bir altın madeninden bahsettiğimi daha rahat ifade edebilirim.

This One’s for Joey, Oxman’ın, eski öğrencilerinden biri olan basçı Joey Pearlman’ın 7 Şubat 2021’de 24 yaşıdayken vefat haberini aldıktan sonra kaydettiği bir anma albümü. Albümde Coltrane bestesi olan John Paul Jones‘da Oxman’a, Joey Pearlman ve ikizi Steve Pearlman davulda eşlik ediyor. Bu parçada Joey’nin uzun bir solo partisyonu da yer alıyor. Genç yaşlarına rağmen Joey ve Steve kardeşler, Oxman ile çok uyumlu bir birliktelik yakalamışlar.

Diğer parçalarda ise piyanoda Jeff Jenkins, basta Mark Simon ve davulda Todd Reid yer alıyor.

Joey Pearlman’ın henüz lisedeyken bestelediği Garden Song akılda kalıcı formuyla, dinleyiciyi derinden etkileyen, övgüleri sonuna kadar hakeden muazzam bir kompozisyon.

Keith Oxman, altı şarkının yanı sıra albümün isim parçasının da bestecisi. İkizlerin diğer bir öğretmeni, Colarado Conservatory for the Jazz Arts’dan Jeff Jenkins, Waltz for Joey ve Larry Young için bestelediği Kahlid bestesiyle katkı sağlıyor. Ayrıca, Oscar Levant ve Edward Heyman bestesi Blame it On My Youth ve David Mann imzalı eşsiz standard In the Wee Small Hours of the Morning albümün çeşitliliğine katkı sağlıyor.

Capri Records’tan Thomas Burns “Denver’da birbirine sıkı sıkıya bağlı bir caz sahnesi var ve bu kayıt bu yoldaşlık sayesinde gerçekleşti.” tespitini yaparak ekliyor: “Katılanların çoğu, bunu gerçeğe dönüştürmek için zaman ve para katkısında bulundu.”

Oxman, Joey Perlman’ın ölümünün büyük bir kayıp olduğundan bahsederken bu albümün genç müzisyenin hatırlanmasına bir katkı sağlamasını umuyor.

Duyarlı bir fikirden yola çıkılarak son derece akıcı bir formda kaydedilmiş nefis bir mainstream albümü.

Burak Sülünbaz

Co-Founder, Jazz Writer // Kurucu Ortak, Caz Yazarı

Burak Sülünbaz 'in 171 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Burak Sülünbaz ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir