Jacob Young – Eventually  (ECM 2023)

Jacob Young, ECM için yaptığı dördüncü albümde, ilk kez gitar triosu formatında karşımıza çıkıyor. Daha önceki kişisel albümlerinde ve konuk olduğu albümlerde daha kalabalık sayılabilecek sayıda müzisyenle çalan Young, Trygve Seim ve Marcin Wasilewski Trio’nun katılımıyla, 2015 tarihli Forever Young albümüyle dikkat çekmişti. Bu kez basçı Mats Eilertsen ve davulcu Audun Kleive ile yepyeni müzikal titreşimler keşfederken, besteci olarak hayli berraklaşmış bir melodik çeşitliliği de gündeme getiriyor Eventually’de.

Jacob Young’la daha önce Glow (2001), Evening Falls (2004) ve Sideways’te (2007) yer alan, uzun süredir ortağı olan Mats Eilertsen, hem tamamlayıcı, hem de diğerlerine meydan okuyucu tavrıyla ve kendinden emin çalışıyla albüme büyük katkıda bulunuyor. Audun Kleive’in ritmik dokunuşları, albümde sıklıkla karşımıza çıkan lirik yapıyı bozmayan incelikli müdahalelerden oluşuyor. 9 yeni bestenin yer aldığı albüm 2021 mayıs ayında kaydedilmiş ve yaklaşık 43 dakikalık bir müzikal ziyafet sunuyor.

Favori parçam, aynı zamanda albümün açılış parçası ve albüme adını veren Eventually; son yıllarda özlemi duyulan, yokluğundan sıklıkla söz edilen ‘standart’ mertebesiyle taçlandırılabilecek güzellikle bir parça. Moon Over Meno da yabana atılamayacaklardan.

Turgay Kantürk

Şair, yazar, tiyatro yönetmeni, oyuncu.

Turgay Kantürk 'in 57 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Turgay Kantürk ait tüm yazıları gör

Avatar photo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir