İspanya’dan Dünyaya Mücevher Değerinde Bir Ses: Buika

Rock, Latin ezgileri ve cazın olağanüstü bir birleşimi diyebileceğimiz African Speaks isimli albüm 2019 yılının Temmuz ayında yayınlandı. Albümün sahibi efsane grup Santana; yapımcı koltuğunda ise ikonik bir isim var Rick Rubin.

Rick Rubin’in albümün yapımcısı olarak Carlos Santana’ya yönelttiği ne yapmak istiyorsun sorusunun cevabı, Carlos Santana tarafından Africa müziğinden başka bir şey yok aklımda şeklinde cevaplanıyor. Yine şarkıcı olarak yanında kimin olmasını istiyorsun sorusunu ise Laura Mvula ve Buika olarak cevaplıyor Santana.

Sonsuz güzellikteki bu iki ses Santana’nın bu isteğini kırmıyor ve sonuçta dile kolay 50 yılı aşan bu uzun ve görkemli kariyerinde ulaşılan doruk noktalarından bir diğeri olarak karşımıza çıkıyor bu albüm.

Albümü açan şarkı aynı zamanda albüme ismini de veren şarkı. African Speaks, africa ritimlerinden oluşan kısa bir girişten sonra, sizi tamamen esir alan ve albümü adeta özetleyen kısa bir konuşmayla devam ediyor; devamında vokaller ve yine sonra Santana’nın kendine özgü gitarı, vurmalılar ve piyano vuruşlarıyla bir başka boyut kazanıyor.

Bu şarkı aynı zamanda yaklaşık 65 dakikalık süresiyle albümdeki diğer şarkılarının niteliğini de ortaya koyuyor.

Rick Rubin yapımcılığında 10 günde canlı olarak kaydedilen 49 şarkıdan 11’inden oluşan ve Santana kariyerinde doruk noktalarından biri olan African Speaks albümünde, vokali ve ortak şarkı yazarı olarak Buika’nın katkısı ise tartışılmaz.

İsterseniz şimdi Buika tarihinde kısa bir gezinti yapalım.

Buika 1972 yılında İspanya’nın Mayorka adasında dünyaya gelmiş. Ancak ailesi Ekvator Ginesi’nden göçmüşler İspanya’ya.

Annesi caz efsanelerinin şarkılarıyla büyütmüş Buika’yı; bu seslere sokaklardan gelen flamenko sesleri eşlik etmiş.

Kariyerinin başlangıcı ise, Mayorka barları ve kulüpleri. 2000 yılında yolu Amerika’ya Las Vegas’a düşüyor ve Tina Turner taklidi yaptığı ve ayrıca The Supremes grubunun da canlandırıldığı şovlarından sonra cazın ünlü isimlerinden Rachelle Ferrell’den, the Blue Note Club’ta şarkı söylemesi için teklif alıyor.

Sonrasında İspanya’ya dönüyor ve ilk albüm 2005 yılında yayınlanıyor. Albümün ismi Buika; zirveye çıktığı albüm ise, 2008 tarihli Nina de Fuego; bu albümde flamenko müziği caz ve soul ile birleşiyor ve ortaya olağanüstü bir ses örgüsü çıkıyor.

Şarkı sözlerinde ise deneyimleri ve yaşadıklarından hareketle yalnızlık, ihanet, acı ve karşılıksız aşkı anlatıyor Buika.

Bu albümle Latin Grammy ödüllerine Yılın En İyi Albümü ve En İyi Prodüksiyon kategorilerinde aday oluyor Buika ve ödül gecesinde çıplak sesle a capella okuduğu Volver, Volver adlı şarkısıyla akıllara kazınıyor.

Montreux Caz Festivaline de katılan Buika, Amerika’dan, Meksika’ya, dünyanın her yerinde büyük ilgi görüyor. Portekizli ünlü Fado şarkıcısı Mariza ile Pequeñas Verdades (Terra) adlı şarkıda duet yapan Buika, Mírame adlı şarkıda Elefteria Arvanitakis’e eşlik etti.

Kübalı piyanist Chucho Valdes ile 2009 yılında yaptığı El Ultimo Trago albümü ile, ünlü yıldız Chavela Vargas’ın 90. yaşını kutluyor ve sanatçının tüm kariyeri boyunca okuduğu en güzel şarkılardan örnekleri biraraya getiriyor.

Evet; o gerçekten büyülü bir ses ve kariyerinin en güzel şarkılarını okumak için İstanbul ve Ankara’nın ardından 26 Ağustos 2022’de bu kez Antalya’da.

Konser öncesinde, bu sihirli sesin canlı performansına bizzat tanıklık yapan Mine Gürevin’in bir o kadar içten yazısını okumayı unutmayın. Ben sevgili arkadaşıma bu yazı için teşekkür edeyim bu vesileyle.

Mine Gürevin’in Buika yazısını buraya bırakıyorum.

Bülent Seyitdanlıoğlu

Bülent Seyitdanlıoğlu, hakim emeklisi bir hukukçu ve her şeyden önce iyi bir müzik dinleyicisi. 9 yıldan bu yana Radyo ODTÜ'de Kulak Misafiri isimli programı hazırlıyor ve sunuyor. Rock'n'roll'un bir yaşam tarzı olduğuna inancı ise sonsuz. Ona göre müzik büyük bir disiplin ve ciddiyet demek.

Bülent Seyitdanlıoğlu 'in 21 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Bülent Seyitdanlıoğlu ait tüm yazıları gör

2 thoughts on “İspanya’dan Dünyaya Mücevher Değerinde Bir Ses: Buika

 • 21 Ağustos, 2022 tarihinde, saat 18:55
  Permalink

  Bülentciğim ne güzel bir yazı hazırlamışsın. Aklına emeğine sağlık, ayrıca yazıma atıfta bulunman beni mutlu etti. Çok teşekkür ediyorum ince ruhuna….

  Yanıtla
  • 22 Ağustos, 2022 tarihinde, saat 00:36
   Permalink

   Mine harikasın… Çok teşekkür ediyorum. Yazın o kadar güzel ki…

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir