Enrico Pieranunzi Quintet – Live at Village Vanguard

2022’de yayınlanan diğer Enrico Pieranunzi albümü, The Extra Something, piyanistin 2016 yılında Village Vanguard’da beşlisiyle verdiği konserin kaydından oluşuyor. Pieranunzi bu efsanevi sahnenin yabancısı değil. Lider kimliğiyle defalarca yer aldığı Vanguard’da kaydedilmiş 2 albümü daha var. Anlaşılıyor ki, piyanoda Pieranunzi, basta Ben Street, davulda Adam Cruz, saksofonda Seamus Blake ve trompette ve trombonda Diego Urcola‘dan kurulu beşli o akşam Vanguard dinleyicisini mest etmiş. Bu yazıda andığımız Something Different albümünde olduğu üzere, Avrupa kayıtlarında duygusal yoğunluğa ve ifade gücüne ağırlık veren Pieranunzi, Vanguard sahnesinde son derece dinamik, dışa dönük icra edilmiş bir repertuvar sunuyor.

Düzenlemeler şık detaylarla örülü. Grup uyumu mükemmel. Başta Pieranunzi ve Blake, tüm solistler kısa, yoğun ve hünerli sololar çalıyor.

Liderin, basçı Thomas Fonnesbæk’le kaydettiği düet albüme adını veren The Real You enfes bir balad. Keza trompetçi Kenny Wheeler için yaptığı bestesi Song For Kenny, Seamus Blake ve Diego Urcola’nın usta sololarını da içeren bir düzenlemeyle çalınmış.

Modern bir hard bop şöleni. Keşke orada olsaydım diyeceğinizi duyar gibiyiz.

Turgay Yalçın

Yayın Yönetmeni, Kurucu Ortak, Yazar, Radyo Programcısı.

Turgay Yalçın 'in 177 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Turgay Yalçın ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir