Eliane Elias – Quietude (Candid 2022)

Piyano sihirbazları Chucho Valdès ve yeri asla doldurulamayacak Chick Corea ile kaydettiği 2021 albümü Mirror Mirror ile En İyi Latin Caz Albümü Grammy Ödülü’nü kazanan Eliane Elias, Quietude adlı albümüyle bu seneyi de boş geçmiyor. Elias on bir şarkılık bu albümde birçok albümünde de olduğu gibi sakin vokalini, Latin ezgileriyle bezenmiş olağan klavye becerileriyle birlikte cömertçe sergiliyor.

Marc Johnson ve Eliane Elias

Elias’a bu albümde 2015’te yayınlanan Made in Brazil‘den beri birlikte çalıştığı gitarist Marcus Teixeira eşlik ediyor. Brezilya akustik gitar geleneğinin önde gelen ustalarından Lula Galvão da ona katılıyor. Ayrıca perküsyoncu Celso de Almeida ve Elias’ın eşi basçı Marc Johnson‘ın katkıları albümün ritm bölümü zenginleştiriyor. 

Düetlerin de ayrı bir renk kattığı albümde Elias’ın merhum Brezilyalı gitar efsanesi Oscar Castro-Neves ile 2013 yılında vefat etmeden önce kaydettiği ve şimdiye kadar yayınlamadığı bossa nova temelli Tim-Tim Por Tim-Tim albümün sürprizlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. 79 yaşındaki şarkıcı Dori Caymmi ile şiirsel bir balad olan Saveiros düeti de aynı derecede etkili ve ilgi çekici. Antonio Carlos Jobim’e Só Tinha Que Ser Com Você ile bir selam çakan albüm, adının da vaat ettiği gibi sükûnet ve huzurla su gibi akıp gidiyor.

Turgay Kantürk

Şair, yazar, tiyatro yönetmeni, oyuncu.

Turgay Kantürk 'in 57 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Turgay Kantürk ait tüm yazıları gör

Avatar photo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir