Benjamin Lackner – Last Decade (ECM 2022)

2008’de Will Bernard’la birlikte çaldığı Night For Day albümünden aşina olduğumuz Alman kökenli Amerikalı piyanist ve besteci Benjamin Lackner, ECM’deki ilk çıkışını trompette Mathias Eick, basta Jérôme Regard ve davulda Manu Katché’den oluşan ışıltılı bir dörtlüyle yapıyor.

Albümdeki dokuz parçanın sekizi Benjamin’in, biri de Jérôme’un imzasını taşıyor ve bu ikilinin tanışıklarıysa 2006 yılına kadar uzanıyor. Bunca yıllık işbirliği, onları birbirlerinin sınırlarını bilen, çalarken de hayli sezgisel olarak birbirlerini tamamlayan müzisyenler haline getirmiş. Jérôme Regard’ın ve gösterişsiz tarzıyla Manu Katché’in ustalıklı dokunuşları ve varlıkları, dörtlünün akıcı tarzını belirlemekte oldukça etkili oluyor. Dört sanatçının da enstrüman becerileri ve hakimiyetleri albüme inanılmaz katkı sağlıyor ve beklenenden bir üst seviyeye taşıyor.

Last Decade’de, 2018 tarihli Ravensburg albümüyle kendine sağlam bir yer edinen Mathias Eick zaman zaman parıltılı ama sakin tınılar içeren doğaçlamalarıyla bir hayli öne çıksa da, piyanonun liderliğinde bir dörtlünün sapma ihtimali olan tüm patikalara uğramayı ihmal etmiyorlar.

Turgay Kantürk

    Şair, yazar, tiyatro yönetmeni, oyuncu.

    Turgay Kantürk 'in 57 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Turgay Kantürk ait tüm yazıları gör

    Avatar photo

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir