Charles Mingus – Mingus Three

Charles Mingus‘un 1957’de kaydedilmiş trio albümünün Rhino tarafından yayınlanan genişletilmiş baskısı, sanatçının 100. doğum yılı kutlaması münasebetiyle yayınlanan albümler kervanının en önemlilerinden. Mingus Three, uzun ve verimli kariyeri boyunca kendi adıyla yayınlanan iki trio albümünden biri.

Uyuşturucu iptilasi nedeniyle yaşamı ve kariyeri sürekli sekteye uğramış olan Hampton Hawes piyanoda, Mingus’un 20 yıl boyunca değişmez grup elemanı olacak Dannie Richmond ise basta yer alıyor.

Albüm, Mingus’un virtüözlüğünü, müziği sürükleme, yönünü değiştirme yeteneğini ve büyük gruplara oranla daha fazla solo aldığında grup üyeleriyle iletişiminin ne denli güçlü olduğunu göstermesi açısından tarihi öneme sahip. Tabii ki, unutulmaya yüz tutmuş mükemmel bop piyanisti Hampton Hawes’u, onu tanımayanlara hatırlatacak olması da büyük bir kazanç.

Albümün uzunluğunu, ikiye katlayacak şekilde genişleten ilave parçalar, bir gün içinde ve öncesinde prova yapılmadan gerçekleşen bu kayda olan hayranlığımızı arttırıyor.

Turgay Yalçın

Yayın Yönetmeni, Kurucu Ortak, Yazar, Radyo Programcısı.

Turgay Yalçın 'in 171 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Turgay Yalçın ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir