Bir Labirentte Dolaşmak: Kendrick Scott Corridors (Blue Note 2023)

Amerikalı davulcu ve besteci Kendrick Scott, beşinci albümünde saksafoncu Walter Smith III ve basçı Reuben Rogers‘ın parlak eşlikleriyle üçlü formatında ilk kez bir lider olarak karşımıza çıkıyor: Corridors.

What Day is It? ile açılan albüm klas bir bas kanalı, gerilimli zil darbeleri ve kısa cümlelerle harmanlanmış saksafon melodisiyle zenginleşiyor. Hayli güzel bir bas monologuyla başlayan albümle aynı adı taşıyan ikinci parça, çekici ve gerçek bir sadelik taşıyan düzenlemesiyle Scott’ın müzikal fikirlerinin kapsamı konusunda ipuçları veriyor. Saksafoncu Walter Smith III’in katılımıyla gelişen melodik yapı, monologdan çıkarak bir diyaloğa dönüşüyor.

Albümün dikkat çekici parçalarından biri de efsane vibrafonist Bobby Hutcherson’ın Isn’t This My Sound Around Me? parçasının yeni bir yorumu. Karmaşık ama bir o kadar da zarif ve incelikli diyebileceğimiz bu tema, üçlünün her bir üyesinin kişisel dokunuşlarıyla bambaşka bir boyuta taşınıyor.

One Door Closes ve Another Opens saksafon ve kusursuz bas davul işbirliği ile kısa öyküler anlatan parçalar olmakla kalmıyor, bu başlıkları taşıyan melodiler ve dokular birleşerek, One Door Closes, Another Opens adlı yeni bir parçaya dönüşerek, oluşturduğu koridorlarla bizleri adeta bir labirentte dolaştırıyor.

Threshold ve Your Destiny Awaits ise Scott’un davuluyla öne çıkışına tanık olduğumuz yegâne parçalar olma özelliğini taşıyorlar.

Kendrick Scott bu yeni albümünde davuldaki arayışlarından çok, besteciliğinin öne çıkışıyla ve kompozisyonlardaki yetkinliğiyle anımsanacak gibi görünüyor. Walter Smith III ise albümün tamamında üçlüyü sırtlayan çalışıyla tüm zamanların tenorlarına atıfta bulunurcasına selamlar çakıyor ve nerdeyse kendi albümlerindeki kadar özenli çalıyor.

Kendrick Scott’un Corridors’la kat ettiği koridorların, kariyerinde önemli bir dönemece çıkacağını da söylemeden geçmeyelim.

Turgay Kantürk

    Şair, yazar, tiyatro yönetmeni, oyuncu.

    Turgay Kantürk 'in 57 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Turgay Kantürk ait tüm yazıları gör

    Avatar photo

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir