Bill Frisell – Four (Blue Note Records 2022)

Bill Frisell, hayli beğeni toplayan ve 2020’de üçlü olarak kaydettiği albümü Valentine‘den sonra ‘yitimler, yenilenmeler ve dostluklar’ üzerine onüç parçalık çarpıcı bir albüm olan Four’la geri dönüyor. Bu, gitarist ve bestecinin Blue Note Records’a 2019’da imza atmasından bu yana üçüncü albümü. Daha önce kaydedilmiş Frisell orijinallerinin yanı sıra dokuz yeni besteye de yer veriyor. Yapımcılığını Lee Townsend’in üstlendiği albüm piyanoda Gerald Clayton, davulda Johnathan Blake’in yanı sıra saksafon ve klarnette uzun süredir birlikte çalıştığı Greg Tardy’i bir araya getiriyor.

Pandemi döneminde sokağa çıkma yasağı sırasında, birçok üretken sanatçı gibi Frisell de içe dönenlerden; “İnsanlarla birlikte olmamak travmatikti. Gitarımı elime aldım ve gitarım beni kurtardı,” diyor. Pandemi süreci boyunca yığınla melodi ve kompozisyon fikri oluşturan gitarist kayıt aşamasında müzikal notlar ve melodi eskizleri barındıran birçok defter yığmış arkadaşlarının önüne. Frisell doğaçlamayı önemseyen ama işbirliğinin de açık ara hissedildiği güçlü, incelikli ve derinlikli düzenlemelerle yol alınan kayıt sürecini de şöyle anlatıyor; “Herkesin bilgisi vardı, kimin neyi ne zaman çalacağı konusunda her şey çok açıktı. Bas olmadan biraz korkutucuydu ama enstrümanlar hakkında çok fazla düşünmüyordum. Herkes her şeyin içine atlıyor ve sonra birbirinizle konuşmanın bir yolunu buluyorduk” diyor. 

Four müzikal anlamda bir dörtlüden fazlasını sunarken, Frisell’in blues’a hayranlığını da ustalıkla yansıtmasına olanak sağlıyor. 

Turgay Kantürk

    Şair, yazar, tiyatro yönetmeni, oyuncu.

    Turgay Kantürk 'in 57 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Turgay Kantürk ait tüm yazıları gör

    Avatar photo

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir